1300 zł dla wszystkich, bez kryterium dochodowego. Kiedy start nowego programu?

Bezwarunkowy dochód podstawowy to nowe świadczenie. Przysługuje wszystkim dorosłym obywatelom, bez względu na dochód i bez dodatkowych warunków. Co o nim wiadomo? Kiedy zostanie wprowadzone?

Fot. Shutterstock

Bezwarunkowy dochód podstawowy testowany jest w wielu krajach na świecie. Bada się, jaki ma on wpływ na zamożność, podejmowanie pracy i gospodarkę. Testy w tym zakresie przeprowadzić mają już Finlandia, Francja i Włochy.

U nas takie rozwiązanie zostanie na początku zastosowane w części województwa warmińsko-mazurskiego, niedaleko granicy z Rosją. Świadczenie ma objąć od 5 tys. do aż 30 tys. ludzi. Wydaje się, że wszystko jest dopięte na ostatni guzik, ale nie ma zielonego światła i dlatego pieniądze na ten cel nie zostały jeszcze przesłane. Nie wiadomo kiedy zostaną dostarczone, bo przeszkodą ma być wysoka inflacja.

Najgłośniejszy program został przeprowadzony w latach 2017-2018 w Finlandii. 2 tys. bezrobotnych osób otrzymywało po 560 euro miesięcznie. Kwota znacząco polepszyła życie tych osób, ale nie wpłynęła na zwiększenie zatrudnienia. W 2011-2012 roku badano także obywateli Indii. Tam z kolei wzrosła konsumpcja warzyw, owoców i mięsa, a spadło spożycie alkoholu. Poprawiła się także higiena i poziom zdrowia badanych osób.

Niezależny portal Warszawa w Pigułce. Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]
Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]