194 kolizje, 27 wypadków, 4 ofiary śmiertelne, 33 ranne. Jak będzie w tym roku?

Tegoroczna akcja „Znicz” na stołecznych drogach rozpocznie się 30 października i potrwa do 2 listopada. Największego natężenia ruchu policjanci w rejonie cmentarzy i na drogach prowadzących do nich spodziewają się w dzień uroczystości Wszystkich Świętych. Przed weekendem z kolei szczególną uwagę zwrócą na drogi wyjazdowe z Warszawy. W związku ze wzmożonym ruchem policjanci przeprowadzą prewencyjne działania mające na celu eliminację negatywnych zachowań na drogach. Nadchodzący weekend to także szczególny okres pracy dla policjantów służby pionu prewencji oraz kryminalnych.

Fot. policja

Fot. policja

Stołeczni policjanci będą sprawdzać przestrzeganie ograniczeń prędkości na drogach dojazdowych do miast, stosowanie pasów bezpieczeństwa i fotelików do przewozu dzieci, stan trzeźwości kierowców, stan techniczny aut, właściwe używanie świateł zewnętrznych oraz stosowanie elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się po zmroku po drogach poza obszarem zabudowanym.

Ponadto, funkcjonariuszy policji będzie można spotkać przy cmentarzach – obejmą kontrolą miejsca, w których nastąpiła zmiana organizacji ruchu drogowego. Poza policjantami „drogówki” nad bezpieczeństwem osób odwiedzających groby bliskich czuwać będą funkcjonariusze pionu prewencji oraz kryminalnego. Wzmożone patrole pojawią się w okolicach nekropolii oraz na dworcach kolejowych i autobusowych.

Pamiętajmy, aby na cmentarz nie zabierać ze sobą więcej pieniędzy niż potrzebujemy. Nie nośmy dokumentów, pieniędzy, kluczy czy przedmiotów wartościowych w reklamówkach, czy w otwartych dużych kieszeniach odzieży. Portmonetki, portfele, telefony i karty bankomatowe, a także klucze – należy schować w zamykanej wewnętrznej kieszeni odzieży. Korzystając ze środków komunikacji miejskiej torebkę miejmy zawsze przed sobą lub trzymajmy ją w dłoni. Należy także uważać przy wsiadaniu lub wysiadaniu z pojazdów komunikacji zbiorowej, gdyż w tłoku mogą pojawić się „kieszonkowcy”.

Przypominamy. W ubiegłym roku w trakcie akcji „Znicz” stołeczni policjanci odnotowali 27 wypadków drogowych, w wyniku których zginęły 4 osoby, a 33 zostały ranne. W tym czasie doszło również do 194 kolizji. Policjanci zatrzymali też 110 kierujących pojazdami znajdujących się pod wpływem alkoholu.

Natomiast w 2013 roku podczas akcji „Znicz ” policjanci ujawnili 51 osób, które zdecydowały się wsiąść za kierownicę po wypiciu alkoholu. Wtedy doszło też do 261 kolizji i 27 wypadków drogowych, w wyniku których 2 osoby poniosły śmierć, a 27 zostało rannych.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.