258 zł co miesiąc aż do końca życia. Niektórzy emeryci już je dostają

Emeryci w Polsce, którzy przez lata służyli jako ratownicy górscy lub strażacy ochotnicy, mogą ubiegać się o dodatkowe świadczenie w wysokości 258 zł miesięcznie. Ten specjalny dodatek, zwany świadczeniem ratowniczym, został wprowadzony w 2021 roku i przeszedł już proces waloryzacji.

Fot. Shutterstock

Aby zakwalifikować się do otrzymania dodatku ratowniczego, należy spełnić określone warunki. Przede wszystkim trzeba wykazać odpowiedni staż pracy w organizacji ratowniczej – minimum 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Ponadto, konieczne jest udokumentowanie faktycznego udziału w akcjach ratowniczych.

Osoby zainteresowane otrzymaniem świadczenia ratowniczego muszą samodzielnie wystąpić z wnioskiem. Należy złożyć odpowiednie dokumenty u komendanta powiatowego lub miejskiego Państwowej Straży Pożarnej. Co istotne, wypłatą tego dodatku zajmuje się Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a nie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który obsługuje większość seniorów.

Warto podkreślić, że świadczenie ratownicze jest stosunkowo nowym rozwiązaniem – obowiązuje dopiero od 2021 roku. Początkowo jego wysokość wynosiła 230 zł, a obecnie, po waloryzacji, to 258 zł miesięcznie. W skali roku uprawnieni emeryci mogą więc zyskać ponad 3 tys. zł dodatkowego wsparcia finansowego.

Ten dedykowany dodatek to forma docenienia i podziękowania za lata niebezpiecznej, pełnej poświęcenia służby dla społeczeństwa. Ratownicy górscy i strażacy ochotnicy, którzy przez długi czas narażali swoje zdrowie i życie, niosąc pomoc potrzebującym, zyskują dzięki temu dodatkowe, dożywotnie wsparcie finansowe na emeryturze.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]