3 proste sposoby, aby bezpiecznie oglądać zaćmienie

Gogle spawalnicze

Zaćmienie słońca (nawet częściowe) to bardzo rzadkie zjawisko. Następne porównywalnie będzie dopiero w 2026 roku, a pełne… w 2075 roku. Dlatego warto uzbroić się w odpowiednie urządzenia do jego oglądania. Zwykłe, mocne okulary z filtrem UV nie wystarczą.

1. Sposób nr 1: szkiełko spawalnicze
Jest to sposób tani i prosty. Szkiełka takie możemy kupić w każdym dużym markecie budowlanym. Jego koszt to około 5 zł.

2. Sposób nr 2: gogle spawalnicze
Nie mylić z Google 🙂 Sposób droższy. Zamiast 5 zł płacimy 20 zł. Jednak jeżeli nie mamy szkiełka (a może się tak zdarzyć, bo my wczoraj nie mogliśmy dostać) zostaje nam to. Ważne jest to, że trzeba je nałożyć. Nie można obserwować słońca tylko jednym okiem, bo wtedy oddziaływanie światła na jedno oko jest zbyt duże (wzrok jest bardziej czuły, bo patrzymy tylko jednym okiem).

3. Sposób nr 3: okopcone szkiełko
Sposób znany naszym dziadkom. Musimy mieć kawałek szkiełka, szczypce lub pęsetę i świeczkę. Nad świeczką okopcamy szkiełko trzymając je za pomocą szczypiec i voilla!

Początek zaćmienia to godzina 9:48. Maksimum zaćmienia zobaczymy o 10:57; koniec zaćmienia to 12:07. Powodzenia w obserwacjach. Niebo nad Warszawą ma być czyste.

 


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.