30 km/h w całym mieście. Przyjęto rezolucję

Do 2050 roku Unia Europejska ma być obszarem w którym na drogach nie będzie ginął nikt. Ma w tym pomóc drastyczne ograniczenie prędkości do 30 km/h w terenie zabudowanym.

Fot. Shutterstock

30 procent zdarzeń drogowych ze skutkiem śmiertelnym to wynik nadmiernej prędkości. Parlament Europejski chce przyspieszyć transformacje przepisów we wspólnocie. Przyjęto rezolucję w której zawarto kilka pomysłów. Przede wszystkim posłowie chcą drastycznego ograniczenia prędkości do 30 km/h w obszarze zabudowanym. Średnia dla Unii to 42 ofiary śmiertelne wypadków na milion mieszkańców. W Polsce ten wskaźnik jest wyższy i wynosi 65. Najniższy jest we Szwecji, gdzie wynosi 18.

Dodatkowo Europosłowie proponują wprowadzenia w telefonach dystrybuowanych na terenie UE „trybu bezpiecznej jazdy”, na wzór trybu samolotowego. Pozwoli to na zredukowanie powiadomień, sms-ów i tego typu podobnych zdarzeń, by kierowca mógł skupić sie na jeździe.

Ponadto europosłowie wzywają państwa członkowskie do utworzenia Krajowych Funduszy Bezpieczeństwa Drogowego. Fundusz taki zbierałby kwoty z mandatów i przeznaczał na projekty związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego.

Ostatnim punktem jest zero tolerancji dla jazdy po alkoholu.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c