421 lat temu stało się coś, co uczyniło Warszawę stolicą Polski

18 marca 1596 roku, 421 lat temu król Zygmunt III Waza podjął decyzję, która ustanowiła Warszawę stolicą Polski. Przeniósł wtedy stolicę z Krakowa do Warszawy. Jednak nie był to, jak często się opisuje, proces kilkudniowy czy kilkumiesięczny. Trwał on aż do 1609 roku, a więc 13 lat.

Kolumna Zygmunta. Fot. Warszawa w Pigułce

Miastem, które nadal pełniło „królewskie” funkcje, jak koronacja czy przechowywanie insygniów był nadal Kraków. Warszawę wybrano z dwóch względów. Po pierwsze, jako syn króla Szwecji, Jana III Wazy, Zygmunt III Waza, chciał odzyskać również tron Szwecji. Z Warszawy miał więc bliżej do swojego rodzinnego miasta.

Po drugie, po utworzeniu Unii Polsko-Litewskiej, Kraków był właściwie na peryferiach nowego, wielkiego kraju. Warszawa była w jego centrum, miała świetną sieć komunikacyjną i przygotowana była do pełnienia ważnych funkcji.

Kolumna Zygmunta została postawiona na cokole 44 lata po tym wydarzeniu i stoi tam do dziś. Została co prawda strącona podczas Powstania Warszawskiego, ale ocalała. Zniszczeniu uległy cześć przedramienia lewej ręki z krzyżem oraz szabla. Zaginęły też orły z girlandami oraz trzy tablice. Wykonane były z brązu i, jak większość cennych rzeczy, zostały zapewne wywiezione do Niemiec.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]