49 futurystycznych toalet dla Warszawy! [WIZUALIZACJE]
Rozstrzygnięty został przetarg na wykonawcę automatycznych toalet miejskich. Nowoczesne ubikacje zostaną wybudowane w 49 lokalizacjach. Prototyp pierwszej z nich zostanie wykonany w ciągu sześciu miesięcy.
– Zadanie budowy automatycznych toalet miejskich, w najczęściej uczęszczanych miejscach stolicy, jest częścią naszych planów budowy atrakcyjnych i dobrze wyposażonych przestrzeni publicznych stolicy. Szukaliśmy rozwiązania optymalnego pomiędzy niewysoką ceną a wysoka jakością. Dzięki temu projektowi a także innym działaniom podejmowanym wspólnie z MPWIK w zakresie obsługi sanitarnej imprez masowych chcemy zdecydowanie skończyć ze standardem tymczasowych, plastikowych toalet – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.
Praca nad zamówieniem nowych ubikacji dla Warszawy trwała ponad rok. Przeprowadzono dialog konkurencyjny z wiodącymi na rynku polskim firmami dostarczającymi automatyczne toalety miejskie. Do dialogu włączono także środowisko warszawskich architektów. Dzięki współpracy z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich sformułowano szczegółowe rekomendacje w zakresie formy toalety właściwej dla przestrzeni stolicy.
– Zależało nam na wypracowaniu należytej formy now
kiej toalety. Z jednej strony winna ona być rozwiązaniem uniwersalnym umożliwiającym łatwe wkomponowanie w bardzo różne miejsca w stolicy. Z drugiej, bryła powinna być rozpoznawalna i łatwo zauważalna dla mieszkańców, którzy chcą z niej skorzystać – mówi Marek Piwowarski, pełnomocnik Prezydent m.st. Warszawy ds. zagospodarowania nabrzeży Wisły.
– Realizacja sieci automatycznych toalet miejskich w przestrzeni Warszawy jest niezwykle istotnym zadaniem. To krok w dobrą stronę. Warszawiacy bardzo chętnie spędzają czas nad Wisłą, to ważne zatem żeby te obszary były wyposażone w odpowiednią infrastrukturę – mówi Aleksandra Sheybal-Rostek, radna m.st Warszawy.
Oferta złożona w przetargu jest bardzo bliska rekomendacjom SARP. Owalny kształt formy i charakterystyczne płytki ceramiczne na elewacji będą łatwo rozpoznawalne. Jednorodna i prosta bryła nowej automatycznej toalety umożliwi jej wpasowanie w różne konteksty przestrzeni miasta.
– Materiał na elewacje toalety – szkliwione kafle ceramiczne, o proporcjach 1:4 zostały, wskazane ze względu na ich warszawski charakter. Jest to rozwiązanie spotykane na wielu warszawskich elewacjach, szczególnie modernistycznych o obłych narożnikach – mówi Aleksandra Wasilkowska, architektka, jedna z autorek rekomendacji.
W zależności od lokalizacji przewidziano gamę sześciu kolorów. Elewacja będzie mogła być pokryta płytkami ceramicznymi o barwie: jasnoszarej, grafitowej, czarnej, brązowej, ceglanej i w butelkowym odcieniu zieleni.
Zarówno materiały elewacyjne jak i wykończenie ścian wewnętrznych (beton architektoniczny i stal nierdzewna) oraz armatura zostały dobrane w sposób zapewniający trwałość i odporność na uszkodzenia i zabrudzenia.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.