50 litrów na dobę. Tyle dostaje każde drzewo w Warszawie

Każde bez wyjątku drzewo posadzone do 3 lat wstecz na terenach podlegających ZOM, objęte jest obowiązkowym podlewaniem. W trakcie suszy wodę dostają także drzewa posadzone 5-10 lat temu. Wyznaczając do podlewania drzewa starsze uwzględniamy jego potrzeby, czyli stopień adaptacji w warunkach miejskich oraz lokalizację. Jednorazowo w czasie suszy drzewo dostaje ok. 40-50 litrów wody.

Podlewanie kwiatów w Ogrodzie Saskim

Podlewanie kwiatów w Ogrodzie Saskim. Fot. ZOM

W czasie upałów i suszy podlewanie realizowane jest nocami i nad ranem, czyli – zgodnie ze sztuką ogrodniczą – o najchłodniejszej porze doby, kiedy nie występuje obawa poparzenia roślin, a parowanie jest najmniejsze. Częstotliwość podlewania zawsze uzależniamy od panujących warunków atmosferycznych i potrzeb roślin. W tym roku z powodu krótkiej i ciepłej zimy pierwsze podlewanie odbyło już na przełomie marca/ kwietnia. Nawadnianie przeprowadza się średnio raz na tydzień, ale w takiej sytuacji pogodowej jak obecna, częściej. Nawet 3 razy w tygodniu podlewane są drzewa rosnące w donicach przy Nowym Świecie i w misach przy Domach Centrum. Natomiast wzdłuż Al. Ujazdowskich zamontowany jest system nawadniający, który ułatwia pielęgnację drzew i trawnika.

Codziennie lub co drugi dzień podlewanych jest 340 tys. kwiatów posadzonych na rondach, placach oraz w pojemnikach wzdłuż ulic. Woda dostarczana jest beczkowozami w godzinach od 19 do 6 rano. Do podlania kwiatów rosnących w 200 wazach przy Nowym Świecie potrzeba ok. 3,5 tys. litrów wody. Co tydzień do wody dodawany jest preparat wzmacniający.

Podlewana jest też roślinność w sześciu parkach, którymi opiekuje się ZOM (Praski, Skaryszewski, Fosa i Stoki Cytadeli, Ujazdowski, Pole Mokotowskie i Ogród Saski). Na terenie parku Ujazdowskiego automatyczna sieć nawadniająca podlewa dwa reprezentacyjne partery z sezonowym ukwieceniem, różami oraz żywopłotem z ligustra i irgi lśniącej. Natomiast w parku Pole Mokotowskie sieć zraszająca znajduje się wokół Pomnika Lotników poległych w latach 1939-1945. Zarząd Oczyszczania miasta dba o drzewa, krzewy, kwiaty i trawniki w 6 parkach z 82 warszawskich parków oraz na terenie 1,3 tys. ha zieleni przyulicznej.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.