500 plus: zwiększy się kryterium dochodowe na pierwsze dziecko! Sprawdź ile będziesz musiał zarabiać, by dostać dofinansowanie

Zmiany w programie 500 plus mogą wszystkich zaskoczyć. Dotyczyć mają wyłącznie kryterium dochodowego na pierwsze dziecko, które od teraz ma być podwyższone o dodatkowe 100 zł na osobę w rodzinie.

Fot. Warszawa w Pigułce

Jak dowiedziała się nieoficjalnie „Gazeta Wyborcza”, od 1 października bieżącego roku kryterium dochodowe w programie 500+ ma zostać podniesione o 100 zł.

Oznaczać to będzie, że już nie 800 złotych, a 900 złotych na osobę w rodzinie będzie wyznacznikiem przyznania świadczenia.

Może nie jest to dużo, ale w przypadku wielodzietnej rodziny to jednak spora zmiana. Do tej pory bowiem rodzina z trójką dzieci dostawała świadczenie tylko na drugie i trzecie dziecko, o ile jej budżet domowy przekraczał ogółem 4000 zł (czyli 800 zł na osobę w rodzinie). Teraz zmiana pozwoli rodzicom zarabiać 4500 zł więcej, a i tak zachowają prawo do dofinansowania na pierwsze dziecko.

W grudniu minister Elżbieta Rafalska powiedziała, że podniesienie kryterium dochodowego na 500 plus w 2019 r. „wydaje się nieuniknione”. To pokłosie podwyższenia płacy minimalnej. Obecnie wynosi ona 2250 zł brutto, czyli 1634 zł „na rękę”. Dla wielu rodziców oznacza to niewielki wzrost wynagrodzenia, za to utratę dofinansowania z programu.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c