71 miejsc w stolicy skażonych historycznymi zanieczyszczeniami gleby. Sprawdź swoją okolicę [MAPKA]

Po ostatnich wydarzeniach na Woli mieszkańcy organizują się w grupy monitorujące sytuację. Jedną z nich jest społeczność „Skażone Grunty Wola”, która przygotowała specjalną mapę zanieczyszczeń w Warszawie.

„Od 1,5 roku nie powstało jeszcze rozporządzenie do ustawy prawo ochrony środowiska, które zobligowałoby dzielnice do stworzenia rejestru historycznych zanieczyszczeń gruntu – miejsc, które należy ZBADAĆ PRZED ROZPOCZĘCIEM PRAC BUDOWLANYCH. Jak pokazują ostatnie zdarzenia, na Woli zmapowanie tych terenów jest konieczne – i to na wczoraj! Nie czekamy więc na ministerstwo ani na miasto – sami tworzymy taką mapę!” – pisze organizacja

W sprawę zaangażowała się też Aneta Skubida, radna niezależna z Woli, która współtworzy grupę. Jak twierdzi problem jest powszechny i dotyczy też jej okolicy:

„W ostatnim czasie ujawniono odkrycie pofabrycznych skażeń gruntu, wody i powietrza w rejonach ul. Obozowej i Skierniewickiej. Bierność państwowych instytucji (a ściślej: ciągłe zasłanianie się brakiem kompetencji) sprawiły, że grupa Mieszkańców narażona na szkodliwe oddziaływanie substancji chemicznych – w tym kancerogennych, czyli rakotwórczych, teratogennych, czyli uszkadzających płody, oraz toksycznych – postanowiła działać razem. Tak powstała grupa 'Skażone grunty na Woli’, która przygotowała mapę potencjalnych historycznych zanieczyszczeń powierzchni, opartą o wiedzę nt. istniejących tu niegdyś fabryk. Jestem jedną z członkiń tej grupy. Mieszkam przy ul. Skierniewickiej, jakieś 250 m od wspomnianej budowy. Też wdychałam benzen, toluen i inne substancje, prawdopodobnie przez kilka miesięcy. A w międzyczasie w odpowiedziach na interpelacje otrzymywałam zapewnienia, że nie ma zagrożeń, mamy tylko do czynienia z nieładnym aromatem, który lada chwila ustąpi.”

Oczywiście grunty zaznaczone na mapie to miejsca w których może, ale nie musi być skażona gleba. Doświadczenia pokazują jednak, że jest to bardziej niż tylko prawdopodobne, a do tej pory nikt nie zrobił żadnych badań.
Front Wola informuje natomiast, że na Obozowej 18 w fabryce K. Zawadzki i S-ka produkowano m.in.: Chlorek miedziawy Octan miedziowy Węglan miedziowy zasadowy Siarczn kadmowy Chlorobenzen Azotan srebrowy Jodek kadmowy Hydroksypropan Dwujodohydroksypropan Kolodium Cyjanek kadmowo-sodowy Cyjanek miedziowo-sodowy Cyjanek cynkowo-po­tasowy Cyjanek kadmowo-po­tasowy Cyjanek miedziowo-po­tasowy Cyjanek rtęciowo-po­tasowy Cyjanek srebrowo-po­tasowy Cyjanek złotowo-pota­sowy Cyjanek miedziawy Cyjanek miedziowo-po­tasowy Cyjanek miedziowo-so­dowy Octan miedziowy Węglan miedziowy Azotan srebrowy Chlorek srebrowy Cyjanek srebrowo-potasowy Cyjanek srebrowy Chlorek zlotowy Chlorek złotowo-sodowy Cyjanek złotowo-potasowy Cyjanek zlotowy Cyjanek cynkowy Cyjanek cynkowo-potasowy Chlorek kadmowy Cyjanek kadmowy Cyjanek kadmowo-po­tasowy Cyjanek kadmowo-sodowy Jodek kadmowy Siarczan kadmowy Tlenek kadmowy Węglan kadmowy Cyjanek rtęciowy Cyjanek rtęciowo-pota­sowy Azotan ołowiawy Siarczan kobaltowo-amonowy Siarczan chromowy Siarczan kobaltowo-amonowy Siarczan kobaltawy Węglan kobaltawy Wodorotlenek kobalta­wy Siarczan niklawy Węglan niklawy Wodorotlenek niklawy Chlorek platynowy Sole do cynowania Sole do cynkowania Sole do kadmowania Sole do niklowania Sól do platynowania Sole do kobaltowania Sole i kąpiele do złocenia Sole i kąpiele do sre­brzenia Sole i kąpiele do chro­mowania Sole do miedziowania i mosiądzowania Sole do odtłuszczania, czyszczenia, barwienia, polerowania, czernienia, izolowania metali i usuwania powłok metalowych.
Większośż z tych substancji znajduje się w glebie.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]