73 rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

Dziś mija 73 rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim – pierwszej akcji zbrojnej o dużej skali podjętej przez polskie organizacje podziemne przeciwko Niemcom. Było ono pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie.

Żydowska ludność cywilna schwytana podczas tłumienia powstania. Oryginalny niemiecki podpis: „Siłą wyciągnięci z bunkrów” (fotografia z raportu Stroopa)

Żydowska ludność cywilna schwytana podczas tłumienia powstania. Oryginalny niemiecki podpis: „Siłą wyciągnięci z bunkrów” (fotografia z raportu Stroopa)

Decyzja o likwidacji getta warszawskiego była bezpośrednią przyczyną powstania. Działanie te podjęli hitlerowcy w ramach realizowanego przez planu zagłady europejskich Żydów.

Heinrich Himmler był odpowiedzialny za akcję ostatecznej likwidacji getta, w wigilię żydowskiego święta Paschy, 19 kwietnia 1943.  Wówczas w tzw. getcie szczątkowym znajdowało się ok. 50-70 tysięcy Żydów (w szczytowym okresie jego zaludnienia było tam pół miliona osób)

Powstanie nie miało militarnych celów strategicznych. Było jedynie zbrojną odpowiedzią na ludobójstwo i również zemstą na hitlerowcach, której dokonało kilkuset bojowników Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) oraz Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW). Powstanie w getcie warszawskim uważane jest przez naród żydowski za jedno z najważniejszych wydarzeń w jego historii, gdzie naród żydowski zawalczył o swoją godność i tożsamość. Było to także pierwsze warszawskie powstanie przeciwko okupantowi.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c