Park Ulrychów – piękna przyroda w sercu miasta
Ogrody Ulrychów były gospodarstwem ogrodniczym na warszawskiej Woli założonym w 1805 roku przez Jana Bogumiła Traugotta Ulricha. Słynęło z uprawy rzadkich warzyw, owoców i kwiatów. Przy centrum handlowym Wola Park można więc oglądać stare okazy buków szkarłatnego i zwisłego, klonu czerwonego, dębu błotnego oraz innych roślin.
W 1876 roku przeniesione zostało na Górce będące wtedy jeszcze wsią. Po śmierci ostatniego z Ulrychów w 1958 roku zakład został upaństwowiony i ostatecznie upadł. W 2000 roku część zniszczonych zabudowań zburzono pod budowę Centrum Handlowego Wola Park.
Dworek Ulrychów jest natomiast integralną częścią parku. Został wzniesiony w 1864 roku przez Cypriana Strużyńskiego – urzędnika powiatowego, który znany był z zamiłowań konstruktorskich.
Fot. Warszawa w Pigułce
Budynek zmieniał właścicieli, jak dama rękawiczki. Pierwszym był Józef Olszewski, który zamieszkiwał w nim do 1910 roku. Następnie kupił go Rosjanin, Matwiej Ostromecki, sędzia pokoju w Sandomierzu. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, Zarówno Matwiej, jak i jego brat Borys, który był żołnierzem, spolonizowali się i razem z rodzinami mieszkali w dworku do 1922 roku. Nieruchomość nabyło wtedy małżeństwo Ulrychów, którzy przybyli ze Stanów Zjednoczonych. Jedyną spadkobierczynią została ich krewniaczka Janina Fijałkowska (z domu Ulrych), która w 1968 roku przejęła nieruchomość.
Według oficjalnych danych obecnie dworek zamieszkały jest przez rodzinę Fijałkowskich-Linart, jednak wystarczy tylko zajrzeć przez okno, by zobaczyć, że jest dawno opuszczony. Piękne, ażurowe werandy zostały „upiększone” przez graffiti, a sama budowla popada stopniowo w ruinę.
Fot. Warszawa w Pigułce
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.