Areszt za Halloween i słowa „cukierek albo psikus”. Sejm zajmie się projektem ustawy
Polska tradycja 2 listopada nakazuje Polakom odwiedzenie grobów bliskich. Od lat 90. popularne staje się także Halloween. Projektem zakazującym świętowania święta duchów zajmie się teraz Sejm.
Jak poinformowała „Rzeczpospolita” petycja i projekt ustawy przewidującej kary za świętowanie Halloween wpłynęła do Sejmu, a jeszcze w lipcu bieg nadała jej marszałek Elżbieta Witek. Do faktu odniosło się Centrum Informacyjne Sejmu, które podkreśliło, że obowiązujące przepisy ustawy o petycjach i Regulamin Sejmu nie mają przepisu, który umożliwia odmowę nadania biegu petycji z uwagi na jej tematykę,
Projekt zakłada, że „kto w dniu 31 października danego roku kalendarzowego przebiera się za straszną postać, w szczególności za kościotrupa, czarownicę, wampira, diabła lub inną kojarzącą się z piekłem istotę, podlega karze ograniczenia wolności lub aresztu na okres nie krótszy od 15 dni”. Petycja została skierowana do Sejmu przez anonimowego obywatela. W uzasadnieniu autor pisze, że Halloween próbuje młodemu pokoleniu wywrócić w głowie sens uroczystości Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego.
Redaktor naczelny serwisu. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim z ponad 15-letnim doświadczeniem w mediach. Specjalista ds. strategii informacyjnych i komunikacji kryzysowej. Wieloletni inwestor giełdowy i praktyk rynków finansowych. W swoich tekstach łączy warsztat dziennikarski z praktyczną wiedzą o podatkach, inwestowaniu i mechanizmach rynkowych, tłumacząc zawiłości ekonomii na język codzienny.
