SK Bank upada. Co z czynszami wpłaconymi do spółdzielni?

Jeden z naszych czytelników przesłał nam zdjęcie komunikatu, jaki został mu wrzucony do skrzynki pocztowej przez spółdzielnię SBM Grenadierów. Wynika z niego, ze z powodu ogłoszenia upadłości przez SK Bank Wołomin opłatę należy uiszczać na inny nr konta nich dotychczasowy, a poprzednie książeczki czynszowe stają się bezużyteczne. Czytelnik jest jednak zaniepokojony. Martwi się, że poprzednie czynsze wpłacane na konto przepadną, a on będzie musiał zapłacić je ponownie. Czy to możliwe?

Fot. SBM Grenadierów / czytelnik

Fot. SBM Grenadierów / czytelnik

Bez wątpienia upadek tak dużego banku jest bezprecedensowy. Zazwyczaj niesie ze sobą poważne konsekwencje dla klientów. Na przykładzie innych krajów można wprawdzie cokolwiek podejrzewać, należy jednak pamiętać, że ich systemy prawne różnią się w znaczny sposób.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny to instytucja przez banki znienawidzona, pozwala jednak klientom poczuć się bezpieczniej. W przypadku upadku banku BFG wypłaca klientom utracone środki. Skąd pochodzą pieniądze, skoro SK Bank jest bankrutem? Oczywiście ze środków innych banków. To około 53 banki komercyjne oraz 579 banków spółdzielczych. Każdy klient oraz firma dostanie nawet do 100 000 euro z tytułu środków zgromadzonych na koncie wypłacanych po kursie w którym Komisja Nadzoru Finansowego zamyka działalność danego banku. W przypadku SK Banku jest to 423.950 zł. Jeżeli należności zgromadzone na koncie przekroczą ta kwotę, pozostałe środki muszą być dochodzone na drodze sądowej od samego banku.

Tak więc spółdzielnia, jak każdy pozostały klient odzyska utracone pieniądze, a w przypadku przekroczenia wartości będzie domagała się od banku zwrotu pozostałej należności. Środki, które wpłacili lokatorzy stanowił dochód spółdzielni. Dysponentem pieniędzy po wpłacie była już sama spółdzielnia, która mogła rozporządzać środkami w różnoraki sposób na które żaden lokator nie ma już wpływu. Nie ma więc możliwości, by spółdzielnia zażądała ponownego uiszczenia, raz już zapłaconego czynszu. To, czego można się spodziewać to większe kolejki w okolicznych bankach, które teraz przejmą obowiązki SK Banku. Zawsze można też wpłacać przez internet.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl