Jeden skuteczny sposób, by podróżować komunikacją miejską zupełnie za darmo!
Sposoby na zupełnie darmową komunikację miejską są tak naprawdę trzy. Podpowiadamy, co zrobić, by zaoszczędzić i podróżować za darmo.

Fot. Warszawa w Pigułce
Emeryci, renciści
Pierwszy sposób to skończyć 70 lat. Osoby takie są całkowicie zwolnione z opłat. Również emeryci mogą podróżować z dużą, 50-procentową zniżką.
Drugi sposób dostępny dla wszystkich
Drugi sposób dostępny dla wszystkich bez względu na wiek to zostanie honorowym dawcą krwi. Do bezpłatnych przejazdów uprawnieni są honorowi dawcy krwi, którzy oddali bezpłatnie:
- 18 litrów krwi pełnej – w przypadku mężczyzn
- 15 litrów krwi pełnej – w przypadku kobiet
- lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników.
Dokumentem poświadczającym uprawnienia do bezpłatnych przejazdów jest:
- Legitymacja o przyznaniu odznaki honorowej „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” wraz z dowodem tożsamości (dokument tożsamości w formie mDokumentu jest honorowany w trakcie kontroli)
- Odpowiedni wpis w legitymacji Honorowego Dawcy Krwi wraz z dowodem tożsamości (dokument tożsamości w formie mDokumentu jest honorowany w trakcie kontroli)
Lista osób podróżujących bezpłatnie
Ostatni sposób to trafić na listę uprawnionych do zniżki. Każde miasto ma listę takich osób. W Warszawie są to m.in.
- uczniowie szkoły podstawowej na podstawie Karty Ucznia i legitymacji szkolnej,
- Osoby, które ukończyły 26 rok życia z orzeczonym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności z powodu zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu na podstawie orzeczenia właściwego organu potwierdzającego niepełnosprawność lub ważnej legitymacji osoby niepełnosprawnej wydanej przez właściwy organ, dokumentującej stopień niepełnosprawności oraz zawierającej symbol przyczyny niepełnosprawności w formie fotokodu QR, zgodnie ze wzorem określonym przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.
- Osoby, które nabyły status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, w rozumieniu ustawy z dnia 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych – na podstawie legitymacji działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych.
- Osoby, które świadczyły pracę po 1956 r. na rzecz organizacji politycznych i związków zawodowych, nielegalnych w rozumieniu przepisów obowiązujących do kwietnia 1989 r. – na podstawie decyzji Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w oparciu o ustawę 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych;
- Osoby, które nie wykonywały pracy w okresie przed dniem 4 czerwca 1989 r. na skutek represji politycznych – na podstawie decyzji Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w oparciu o ustawę z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.