20-latek z Polski tragiczną ofiarą huraganu Eowyn
20-letni obywatel Polski, zginął tragicznie w irlandzkim Feddyglass (hrabstwo Donegal), gdy na jego samochód przewróciło się drzewo powalone przez huragan Eowyn. To jedna z ofiar najbardziej niszczycielskiego żywiołu, który nawiedził Wyspy Brytyjskie w ostatniej dekadzie.

Fot. Pixabay
Niszczycielska siła huraganu
Według brytyjskich służb meteorologicznych, Eowyn osiągnął w porywach prędkość 183 kilometrów na godzinę, co czyni go najsilniejszym huraganem, który uderzył w Wyspy Brytyjskie w ciągu ostatnich 10 lat. Skutki żywiołu są najbardziej dotkliwe w Szkocji i Irlandii Północnej, gdzie setki tysięcy gospodarstw domowych zostały pozbawione dostępu do energii elektrycznej. Wichura spowodowała również znaczące utrudnienia komunikacyjne, blokując liczne drogi i linie kolejowe.
Zagrożenie nie mija
Mimo że sytuacja w Irlandii i Irlandii Północnej zaczyna się stabilizować, meteorolodzy ostrzegają przed kolejnym zagrożeniem. Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje o nadchodzącym wtórnym niżu, który może dotrzeć nad wyspy w niedzielę i poniedziałek. Przewidywane porywy wiatru mają osiągać prędkość do 100 kilometrów na godzinę.
W Anglii i Walii sytuacja również pozostaje napięta – lokalne służby meteorologiczne zapowiadają intensywne opady deszczu, które mogą dodatkowo skomplikować proces usuwania skutków huraganu Eowyn.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.