Historia Ogrodu Saskiego, od deski do deski. Już jutro!
Nie ma Warszawy bez Ogrodu Saskiego, tak samo jak nie ma Ogrodu Saskiego bez Warszawy. „Ogród Saski został założony na przełomie XVII i XVIII wieku przez króla Augusta II Mocnego jako ogród przypałacowy w stylu francuskim. Początki kształtowania się tego założenia sięgają roku 1713 roku, a kształt ostateczny osiągnięto w latach 1730-1740, za czasów Augusta III.
W maju 1727 ogród został udostępniony dla wszystkich zwiedzających. W 1748 August III Sas wzniósł tu Opernhaus (operalnię), pierwszy na terenie Polski zbudowany specjalnie w tym celu wolno stojący budynek teatralny. W 1816 roku rozpoczęto realizację projektu Jamesa Savage’a, która przekształciła ogród w park krajobrazowy z elementami wcześniejszego układu regularnego.
W latach 40. XX wieku, podczas okupacji niemieckiej, przez zachodnią część parku przebito ulicę Marszałkowską. Drzewostan częściowo przetrwał powstanie warszawskie, jednak wszystkie elementy architektoniczne uległy zniszczeniu. Po II wojnie światowej park odtworzono.
Ogród Saski urządzono na nowo w 1948 r. nadając jednocześnie krzywolinijny bieg jezdniom ul. Marszałkowskiej.”
To oczywiście w bardzo dużym skrócie, bo nie wolno zapominać, że tam również mamy piękną galerię rzeźb, wodozbiór i całą masę rzeczy, które nie są widoczne tzw. gołym okiem.
Spacer zaczynamy spod Grobu Nieznanego Żołnierza, i tam spotykamy się o godzienie 12.00, 6 maja 20 17 roku.
Spacer potrwa ok 2 h. i poprowadzi go licencjonowany przewodnik Daniel Echaust.
Serdecznie zapraszamy
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.