Artysta tworzący dla MPW: „Nie znoszę swojej polskości”, „kraj nudny do zarzygania”

Wilhelm Sasnal, znany polski malarz tworzący prace m.in dla Muzeum Powstania Warszawskiego udzielił niedawno wywiadu Newsweekowi. Pytany był o projekt Prawa i Sprawiedliwości promujący wartości patriotyczne w kulturze.

Wilhelm Sasnal na wernisażu w Galerii Raster, Warszawa, 2001. Fot. Klarson87 / Wikipedia

Wilhelm Sasnal na wernisażu w Galerii Raster, Warszawa, 2001. Fot. Klarson87 / Wikipedia

„Będę tu mieszkał, chociaż bolesna jest ta polska bezinteresowna złość i wrodzony antysemityzm. Dla mnie pojęcie „malarz polski” to coś zupełnie innego niż „malarz narodowy”. Nie znoszę słowa „narodowy”, bo od tego tylko krok do nacjonalizmu, a „kultura narodowa” brzmi trochę jak „kultura rasowa”. To anachroniczne pojęcie, które powstało w XIX w. i stosowanie go teraz jest bezsensowne” – komentował artysta i dodał:

„Nie znoszę swojej polskości, ale trudno mi bez niej żyć. Nieprzewietrzony dom i ludzie z niechęcią patrzący na obcych. Perspektywa tego, że do Polski przyjedzie 7 tysięcy uchodźców, wywołała larum w 40-milionowym narodzie, w kraju, który jest homogeniczny i nudny do zarzygania.”

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.