Bank ostrzega: odebrałeś takie połączenie? Natychmiast się rozłącz, odczekaj i zadzwoń pod ten numer!

Bank Pekao S.A. ostrzega przed rosnącą falą oszustw telefonicznych, w których oszuści podszywają się pod pracowników banków, a nawet innych zaufanych instytucji takich jak Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, Związek Banków Polskich czy policja. Bank doradza, co zrobić, jeżeli zorientujemy się, że może chodzić o oszustwo.

Fot. Shutterstock / Warszawa w Pigułce

W erze cyfrowej, oszuści posiadają zaawansowane narzędzia, które pozwalają na manipulację numerem wyświetlanym podczas połączenia, sprawiając, że po drugiej stronie linii może wydawać się, że rozmawiasz z wiarygodną instytucją. Dlatego Bank Pekao S.A. przypomina, by być czujnym i nie dawać się nabrać na pozorne autentyczności.

Kluczowe wskazówki od banku to:

  • Jeśli otrzymasz podejrzane połączenie, zastosuj regułę „rozłącz się, poczekaj co najmniej 30 sekund” zanim podjęte zostaną dalsze kroki.
  • Nigdy nie udzielaj informacji o swoim koncie bankowym, danych osobowych czy kodach dostępu w odpowiedzi na nieproszone telefony.
  • Zawsze nawiąż kontakt bezpośrednio z bankiem lub inną instytucją, którą rzekomo reprezentuje osoba dzwoniąca, by potwierdzić autentyczność połączenia. W tym celu można skorzystać z numeru infolinii Banku Pekao S.A.: 519 222 222.

Szczególną ostrożność należy zachować, gdy ktoś oferuje korzystne warunki umowy lub kredytu, a następnie prosi o przelanie środków na wskazane „techniczne” konto bankowe. Oszuści wykorzystują różne techniki manipulacji, by wyłudzić pieniądze.

Dodatkowo, Bank podkreśla, że dokumenty dostarczane przez oszustów często są niewłaściwie sformułowane, zawierają błędy językowe, a ich język jest daleki od profesjonalnego. Zawsze warto sprawdzić autentyczność dokumentów oraz uważnie przeczytać ich treść.

Liczba oszustw stale rośnie

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez ministra cyfryzacji, Janusza Cieszyńskiego, i opublikowanymi dzisiaj przez Rzeczpospolitą, Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego (CSIRT, którego jednym z obowiązków jest rejestrowanie i obsługa incydentów naruszających bezpieczeństwo sieci) odnotował 7 622 ataki phishingowe w 2020 roku. Liczba ta wzrosła do 22 575 w roku następnym, a w 2022 roku zanotowano jeszcze większy wzrost, z liczbą ataków wynoszącą 25 625.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl