Będą obowiązkowe szczepienia na Covid-19? „Tutaj byśmy szli w kierunku myślenia o obowiązkowych”

Profesor Horban był gościem RMF FM. Szef rady ds. Covid-19 zapewnił, że szczepienia nadal będą bezpłatne. Według jego słów, mogą być też obowiązkowe.

Fot. Łukasz/ Warszawa w Pigułce

Profesor mówił o obostrzeniach. Według niego konieczność noszenia maseczek w szpitalach pozostanie na dłużej, możliwe, że już na stałe. Jak wyjaśnił, kilkadziesiąt lat temu jeszcze nikt nie zakładał rękawiczek do badania pacjentów, w tej chwili to norma.

A co ze szczepieniami na COVID-19?  Czy w związku ze zmianami, mogą stać się teraz płatne? Prof. Horban odpowiedział wprost: na pewno będą bezpłatne, a być może też obowiązkowe.
Szczepienia dzielą się jakby na dwie kategorie: jedno obowiązkowe, żeby nie użyć słowa przymusowego, złapałem się na tym. Obowiązkowe oznacza, że państwo pokrywa koszty działań, łącznie z zakupem szczepionek. I zalecane, kiedy obywatel musi sobie tę szczepionkę kupić. Tutaj byśmy szli w kierunku myślenia o obowiązkowym – wytłumaczył profesor.

W Polsce obowiązkowe szczepienia nie są niczym szczególnym. W naszym kraju zalicza się do nich między innymi szczepienia przeciwko: gruźlicy, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, błonicy, tężcowi, krztuścowi (kokluszowi), polio, odrze, śwince i różyczce.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.