Będzie nowe 500+. Tym razem dla przedsiębiorców

O zmianach w systemie płacenia ZUS przez przedsiębiorców mówi się od dawna. Przedsiębiorcy obawiali się, że będą płacili podatek uzależniony od dochodów. PiS odsłonił dzisiaj karty.

Fot. Pixabay

Przedsiębiorcy obawiali się, że będą płacili składkę progresywną, czyli uzależnioną od dochodu. Wtedy Ci, którzy zarabiają najwięcej, odkładaliby do kasy ZUS niemal połowę swoich zarobków.

Okazało się jednak, że Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło dzisiaj zmiany tylko w stosunku do mniejszych przedsiębiorców, oni na zmianach zyskają, średnio 500 zł.

Limit przychodów, czyli tego, co łącznie wpływa na konto przedsiębiorcy będzie wynosił 10 tys. zł, a dochodów (czyli tego co zarabia przedsiębiorca po odliczeniu kosztów) 6 tys. zł.

Premier Mateusz Morawiecki uspokoił też większych przedsiębiorców zapowiadając, że nadal będą płacili zryczałtowany ZUS.

Są też inne elementy Paktu dla Przedsiębiorców, bo tak zostały nazwane nowe rozwiązania. Jest to wyższy limit dla chcących rozliczać się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, 9 proc. podatku CIT dla przychodów w wysokości 2 mln euro oraz miliard złotych na bezpośrednie wsparcie dla inwestorów.

Koszt tego rodzaju rozwiązań dla budżetu do 1,5-2 mld zł rocznie.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.