Bezrobocie rekordowo małe, ale dużo osób nadal bez pracy. Co zrobić, by ją zdobyć?

Bezrobocie jest rekordowo niskie i w grudniu wyniosło 8,2 proc. (w woj. Mazowieckim 5,6 proc.). Oznacza to, że obecnie bez pracy pozostaje 1,08 mln osób. Dużą część bezrobotnych stanowią osoby po 50. i do 30 roku życia. Jak zdobyć pracę?

Fot. Pixabay

Specjaliści mówią, że czynniki, które przeszkadzają w zdobyciu pracy są głównie trzy. Po pierwsze brak poszukiwania pracy w odpowiednim źródle, po drugie przesycenie rynku specjalistami z danej dziedziny i po trzecie brak szkoleń, wykształcenia lub odpowiednich kwalifikacji.

Sprawdź oferty w różnych źródłach

Starsze osoby korzystają głównie z Urzędów Pracy, młodsze z internetu. Najlepiej korzystać z obu tych źródeł jednocześnie, przy czym oczywiście internet jest metodą najszybszą i dająca najszybsze rezultaty. Obecnie na stronie https://www.gowork.pl/praca/warszawa;l znajduje się ponad 4200 ofert pracy. Potrzebni są pracownicy fizyczni, jak kasjer, magazynier, monter lub kelner, ale także konsultanci IT, programiści, managerowie czy kierowcy. Każdy znajdzie coś dla siebie, pod warunkiem, że wystarczająco dużo czasu poświęci na poszukiwania.

Ważnym elementem szukania pracy jest CV. Nie chodzi tylko o treść, ale też o formę w jakiej informacje są podawane. Jeżeli aplikujemy do kilku firm na raz warto dostosować treść do każdej z nich. Np. jeżeli aplikujemy, jako wspomniany kierowca, warto pogrubioną czcionką wymienić najważniejsze rzeczy, jak kategorie prawa jazdy, doświadczenie związane z pracą za kierownicą czy znane języki, co na pewno ma znaczenie przy wyjazdach zagranicznych. Warto też sprawdzić wymagania i wyeksponować te atuty, które wskazane są w ofercie pracodawcy.

Przesycenie rynku pracy

Są zawody, głównie humanistyczne, na które podaż jest większa niż popyt na rynku pracy. Nie ma tutaj złotego środka, gdyż, gdy pojawi się oferta pracy, pracodawcy zatrudni oczywiście kandydata z najlepszymi kwalifikacjami i największym doświadczeniem zawodowym, a ofert może być naprawdę dużo. Jeżeli nie macie doświadczenia, warto poszukać praktyk w zawodzie lub wziąć dodatkowe szkolenia.

Warto też przeanalizować pytania, jakie otrzymujemy na rozmowie kwalifikacyjnej, zwłaszcza, gdy otrzymujemy je po raz kolejny przy okazji rozmów z innymi pracodawcami. Jeżeli nie otrzymujemy pracy może to oznaczać, że oczekiwania pracodawcy i odpowiedzi na pytania zupełnie rozmijają się w swoich wizjach.

Jeżeli mimo to pozostajecie długo bezrobotni, albo musicie się przebranżowić albo też założyć coś swojego.

Podniesienie kwalifikacji

W wielu miejscach w Warszawie organizowane są bezpłatne warsztaty na których można poszerzyć swoją wiedzę z zakresu np. obsługi pakietów biurowych. Jeżeli pomimo wysiłków nie znajdziecie niczego odpowiedniego warto poszukać szkoleń płatnych. Dodatkowo po tego typu kursach najczęściej otrzymuje się potwierdzenie ich odbycia. Pracodawca na pewno będzie lepiej patrzył na pracownika, który stara się np. być kierownikiem sklepu i ma odbyty kurs z udzielania pierwszej pomocy.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]