Blisko 223 tysiące kontroli w domach i mieszkaniach Polaków! Ukarano niemal 65 tys. osób

Nieuczciwi pracownicy, wykorzystujący zaświadczenia lekarskie w celu bezprawnego korzystania z zasiłków, są na celowniku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Z danych przekazanych przez ZUS wynika, że tylko w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku działania kontroli ZUS dotknęły setki tysięcy Polaków.

Fot. Warszawa w Pigułce / Shutterstock

Liczby mówią same za siebie

W okresie pierwszego półrocza ZUS przeprowadził aż 222,9 tys. kontroli. Wydano 14,1 tys. decyzji wstrzymujących zasiłek chorobowy. Obniżono też wypłatę zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego do 100% przeciętnego wynagrodzenia. Dotyczyło to 49,9 tys. osób.

Jak przebiega kontrola?

Proces inspekcji jest wieloetapowy. Na wstępie ZUS dokonuje selekcji osób do kontroli. W tym celu korzysta z danych dostarczanych przez pracodawców oraz specjalnego algorytmu. Ten ostatni analizuje m.in. częstotliwość uzyskiwanych zwolnień czy korzystanie z usług wielu lekarzy. Ale to nie wszystko – w kontroli uczestniczą również osoby wybrane zupełnie losowo.

Dzięki technologii, kontroler nie musi już fizycznie pojawiać się u badanej osoby w domu. Wystarczy śledzenie aktywności na profilu w mediach społecznościowych, gdzie niejednokrotnie pracownik „przypadkowo” zdradza się, deklarując np. wyjazd na wakacje czy prace remontowe. Niemniej jednak, tradycyjne wizyty kontrolne nadal mają miejsce.

Wzrost świadomości i efektywność kontroli

Chociaż przeciętny Polak korzysta ze zwolnienia lekarskiego średnio do 20 dni w roku, istnieją jednostki specjalizujące się w oszustwach. Działają one kosztem ZUS i pracodawców. Obecnie takie działania stają się coraz trudniejsze, a kontrole przynoszą skuteczniejsze efekty.

ZUS nie ogranicza swoich działań jedynie do pracowników. W radarze kontrolerów są również lekarze, którzy podejrzanie często, bądź rzadko, wydają zwolnienia lekarskie.

Konsekwencje oszustw

Kiedy ZUS ustala nieprawidłowości, osoba naruszająca przepisy musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Może chodzić o konieczność zwrotu otrzymanych świadczeń, zwolnienie z pracy, a nawet kary prawne. Co więcej, pracodawcy mają prawo kontrolować swoich pracowników i ich uczciwość w korzystaniu z zaświadczeń lekarskich.

Podsumowując, oszustwa związane z zaświadczeniami lekarskimi stają się coraz bardziej ryzykowne. Działania ZUS, jak pokazują statystyki, przynoszą konkretne efekty. Jednak ważna jest również rola pracodawców oraz samych pracowników, którzy powinni przestrzegać zasad uczciwości i etyki pracy.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl