Broń jądrowa w Polsce: USA odpowiadają Andrzejowi Dudzie

Prezydent Andrzej Duda stwierdził ostatnio, że Polska powinna mieć broń jądrową w ramach programu Nuclear Sharing. Dodał, że ta kwestia pozostaje „otwarta”. Stany Zjednoczone komentują i odpowiadają jednoznacznie.

Problemem przede wszystkim jest to, że nie mamy broni nuklearnej. Nic nie wskazuje na to, żebyśmy w najbliższym czasie jako Polska mieli posiadać ją w naszej gestii. Zawsze jest potencjalna możliwość udziału w Nuclear Sharing. Rozmawialiśmy z amerykańskimi przywódcami o tym, czy Stany Zjednoczone rozważają taką możliwość. Temat jest otwarty – powiedział prezydent w wywiadzie dla tygodnika „Gazeta Polska”.

Rzecznik Departamentu Stanu Vedant Patel, na konferencji prasowej został zapytany o słowa Prezydenta i o to, jakie są plany Stanów Zjednoczonych. – USA i sojusznicy z NATO stale oceniają zmieniającą się sytuację bezpieczeństwa. W chwili obecnej USA nie planują rozmieszczenia broni jądrowej na terytorium członków NATO, którzy przystąpili do sojuszu po 1997 roku – odpowiedział polityk.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]