Broń z I oraz II wojny światowej z policji trafiła do muzeum

Komendant Stołeczny Policji nadinsp. Michał Domaradzki przekazał na ręce Dyrektora Muzeum Wojska Polskiego prof. Zbigniewa Wawera trzy sztuki broni z okresu I i II wojny światowej. Eksponaty znajdowały się w magazynie dowodów rzeczowych Komendy Stołecznej Policji. Z reguły zabezpieczana broń jest likwidowana, ale egzemplarze posiadające wartość historyczną wzbogacają zbiory muzealne.

Fot. st. asp. Piotr Świstak

Fot. st. asp. Piotr Świstak

Przekazana do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie broń palna pochodzi z czasów I i II wojny światowej. Zbiory muzealne wzbogacone zostały o trzy pistolety: artyleryjski Parabellum z 1916 r. będący na wyposażeniu armii niemieckiej, niemiecki pistolet samopowtarzalny Walther P38 z 1939 r. oraz rzadki egzemplarz broni Sauer&Sohn Suhl z 1941 r. stanowiący uzbrojenie niemieckiej policji. Broń zachowała się w świetnym stanie, co znacznie podnosi jej wartość kolekcjonerską.

Uroczystego przekazania broni dokonano w Sali II RP Muzeum Wojska Polskiego.
„Broń zabezpieczono w ramach policyjnych zadań” – powiedział generał Michał Domaradzki. – „Dziś trafia w najlepsze ręce, aby pamięć o historii była obecna w świadomości przyszłych pokoleń” – dodał komendant.

Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego wyraził podziękowanie i nie ukrywał satysfakcji z przejęcia tak ciekawych eksponatów: „Cieszy nas, że ta broń nie została zniszczona i nie trafiła do huty, bo dla nas muzealników oraz pasjonatów ma ogromne znaczenie i stanowi wartość historyczną” – powiedział prof. Wawer.

Fot. st. asp. Piotr Świstak

Do policyjnego magazynu dowodów rzeczowych Sekcji Uzbrojenia Wydziału Zaopatrzenia Komendy Stołecznej trafia broń m.in. pochodząca z przestępstw, przejęta od nieuprawnionych posiadaczy w wyniku przeszukania, a także rozbrojenia terenu. Wiele osób przekazuje broń dobrowolnie na przykład w sytuacji przejęcia spadku po dawnym właścicielu. W ubiegłym roku do stołecznej Policji trafiło ponad 3 tysiące tego rodzaju broni, a w innym okresie było jej nawet około 6 tysięcy jednostek.

W zasobach znajdują się niejednokrotnie bardzo wyszukane egzemplarze wykonane na zamówienie, pięknie grawerowane np. broń myśliwska, ale nieposiadająca wartości historycznej, wobec czego jest niszczona. W przypadku egzemplarzy unikatowych sprawa jest rozpatrywana przez specjalnie powołaną komisję klasyfikacyjną i wówczas trafiają one do placówek muzealnych. W ten sposób przed dwoma laty osiem sztuk broni (karabiny i pistolety) z okresu II wojny światowej Komenda Stołeczna Policji przekazała do Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl