Był przemoczony, zziębnięty i nie mógł normalnie mówić. Uratowali go przed zamarznięciem

Sierż. szt. Marta Włoszek i mł. asp. Robert Konopka dzięki szybko podjętym działaniom uratowali życie mężczyźnie, który przemoczony i wyziębiony leżał w pustostanie przy ul. Traktorzystów.

Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

Podczas codziennej służby policjanci w okresie zimowym kontrolują pustostany w celu ujawnienia osób zagrożonych zamarznięciem. Takie działanie to już nie tylko dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców, ale również troska o osoby bezradne i bezdomne.

Wczoraj, w trakcie kontroli pustostanu na terenie Ursusa, dzielnicowi zauważyli leżącego na ziemi mężczyznę. Cały czas trząsł się z zimna i nie mógł normalnie rozmawiać. Wezwane na miejsce pogotowie przewiozło go do szpitala. Na szczęście, dzięki szybkiej i  sprawnej interwencji funkcjonariuszy nie doszło do tragedii.

Zimową porą na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażone osoby starsze, samotne, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna. Funkcjonariusze informują ośrodki pomocy społecznej o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą stać się potencjalnymi ofiarami na skutek wychłodzenia organizmu. O trudnej sytuacji sąsiada, czy znajomego my również możemy powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej.

Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112 lub 997 lub 986, by uchronić kogoś od zamarznięcia i uratować czyjeś życie.

Uwaga: informacje dla osób bezdomnych udzielane są przez Centrum Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego pod bezpłatnym numerem telefonu 987. Pracownicy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego udzielają informacji na temat możliwych form wsparcia – wskazują najbliższe schroniska, jadłodajnie, czy punkty pomocy medycznej. Pod numer 987 zatelefonować może również każdy, kto zna miejsce przebywania osób bezdomnych. Odpowiednie służby zostaną o tym natychmiast poinformowane.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c