Były poseł chce zostać prezydentem Nigerii. Wystartuje w wyborach

Były poseł platformy Obywatelskiej John Godson ogłosił, że zamierza kandydować na prezydenta Nigerii. Wybory odbędą się w 2023 roku.

Fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 pl / Wikipedia

Polityk pochodzi z nigeryjskiego ludu Ibo. Osiedlił się w Polsce w 1993 roku. W 2001 otrzymał obywatelstwo.

W 2008 roku stał się pierwszym czarnoskórym radnym miasta Łódź. Rok wcześniej starał się też o mandat poselski zajmując siódme miejsce z wynikiem 3807 głosów. Mandat udało mu się objąć dwa lata później w wyniku wyboru Hanny Zdanowskiej na prezydenta Łodzi. Tym samym stał się pierwszym czarnoskórym parlamentarzystą w Polsce. W 2011 roku uzyskał reelekcję. W 2013 roku został posłem niezrzeszonym rezygnując z członkostwa w PO. Później w wyniku politycznych zawirowań został członkiem PSL. W wyborach parlamentarnych w 2015 roku nie uzyskał reelekcji.

W tym samym roku wyjechał do Nigerii. Poprzez swoją spółkę zaczął prowadzić liczące kilkaset hektarów ranczo o nazwie „Pilgrim Ranch”, zajmujące się hodowlą bydła, świń i kóz, uprawą nerkowca, palmy kokosowej oraz zbóż. Włączył się również w działalność społeczną w Nigerii jako doradca komisji do spraw diaspory oraz banku centralnego. W 2020 został przewodniczącym lokalnego komitetu do przeciwdziałania skutkom pandemii COVID-19.

W wywiadzie udzielonym WP wiadomo, że po powrocie do Nigerii w 2015 roku wstąpił do rządzącej partii APC. Za dwa lata chce zastąpić obecnego prezydenta Muhammadu Buhari. Ten po ukończeniu drugiej kadencji rządów nie będzie mógł ponownie startować w wyborach.

John Godson jest w Nigerii znany. Po powrocie do kraju udzielał wywiadów i opowiadał, jak było w polskiej polityce. Jak sam mówi, wiele osób uważa, że z doświadczeniem w polskiej polityce powinien się zaangażować. Według czasopisma „The New African” został jedną ze 100 najbardziej wpływowych osób w Afryce w 2015 roku.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c