Całkowity zakaz palenia tytoniu. Niedługo papierosy znikną ze wszystkich sklepów [01.10.2023]

Zakaz sprzedaży, zakaz palenia wszędzie poza własnym domem, czy podniesienie wieku od jakiego dostępne będzie kupienia papierosów. Europa walczy z papierosami i nawet koncerny tytoniowe szukają alternatywy dla tradycyjnego palenia.

Fot. Shutterstock / Warszawa w Pigułce

1 lipca 2024 roku Holandia uczyni ważny krok w walce z paleniem papierosów. Prawie 6,5 tys. placówek handlowych w kraju przestanie sprzedawać papierosy, a w przyszłości całkowity zakaz obejmie całe terytorium. Z wyjątkiem specjalistycznych punktów dla osób uzależnionych, dla których dostępność produktów zostanie zachowana, reszta obywateli ma dorastać w kraju wolnym od dymu tytoniowego.

Nie tylko Holandia podąża w tym kierunku. Wielka Brytania również planuje zmniejszenie odsetka palących w kraju do 5% do 2030 roku. Z kolei Szwecja, kraj, w którym popularne jest użycie snusu – używki na bazie tytoniu podobnej do tabaki, konsumowanej przez umieszczenie za wargą – prawdopodobnie osiągnie status kraju wolnego od tytoniu w 2024 roku.

Interesujący trend obserwujemy również w sferze handlowej. Pojedyncze sieci, zarówno w USA, jak i w Europie, wprowadzają zakaz sprzedaży papierosów. Lidl wskazuje drogę dla innych na rynku europejskim. Ta niemiecka sieć supermarketów do 2028 roku planuje zaprzestać sprzedaży papierosów w Danii, a spekulacje mówią o możliwości wprowadzenia podobnego zakazu w całej Unii Europejskiej.

Wielkie zmiany w polityce antynikotynowej dokonują się również w innych krajach UE. Według raportu Zdrowia Publicznego UE z 2013 r., 17 krajów wprowadziło już kompleksowe przepisy antynikotynowe. Najbardziej restrykcyjne zakazy palenia obowiązują w takich krajach jak Irlandia, Grecja, Bułgaria, Malta, Hiszpania i Węgry. Tam zakaz palenia obejmuje zamknięte przestrzenie publiczne, środki transportu publicznego oraz miejsca pracy z tylko nielicznymi wyjątkami.

Pytanie pozostaje, co stanie się w Polsce wobec tych europejskich trendów? Czy Polska również podejmie decyzję o wprowadzeniu bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących palenia? Tylko czas pokaże, jakie działania podejmie nasz kraj w tej sprawie.

Polska myśli nad surowym prawem

Wojciech Król, jeden z parlamentarzystów, chciał dowiedzieć się, jak duże jest zainteresowanie papierosami, zwłaszcza wśród młodzieży, oraz jakie alternatywne produkty nikotynowe zyskują na popularności. W związku z tym napisał interpelację do Ministerstwa Zdrowia. Odpisał mu Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia.

– Według Ministerstwa Zdrowia warto byłoby rozważyć wprowadzenie zakazu stosowania charakterystycznych aromatów we wszystkich produktach nikotynowych, w tym płynach do e-papierosów. Inne międzynarodowe regulacje o udokumentowanej efektywności, takie jak standardowe opakowania, precyzowanie zakazu reklamowania produktów tytoniowych, tzw. displacement” produktów nikotynowych, czy też propozycja podniesienia wieku zakupu, także są brane pod uwagę – odpisał Miłkowski, który podkreślił, że pilne działania są konieczne. Jego zdaniem, pojawiają się nowe wyzwania, takie jak e-papierosy, które komplikują sytuację. Ministerstwo Zdrowia myśli o zakazie dodawania pewnych aromatów do produktów z nikotyną, włączając w to płyny do e-papierosów. Wiceminister zwraca też uwagę na międzynarodowe działania w tej dziedzinie, takie jak jednolite opakowania czy zakazy reklamowania. Istnieje też propozycja, by podnieść minimalny wiek zakupu papierosów do 21 lat.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl