Cały świat komentuje wpis Żulczyka i reakcję prokuratury

Znany pisarz Jakub Żulczyk został oskarżony za zniesławienie prezydenta Andrzeja Dudy. Sprawa nabierała tempa i rozgłosu z każdą godziną. Zainteresowały się nią również zagraniczne media. 

Fot. Mariusz Kubik, CC BY 4.0 / Fot. Radosław Czarnecki, CC BY-SA 4.0 / Wikipedia

Jakub Żulczyk został oskarżony z art. 135 par.2 Kodeksu Karnego zgodnie z którym kto publicznie znieważa Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Śledztwo w tej sprawie rozpoczęło się po zawiadomieniu policji przez osobę prywatną. Sprawą zajęła się Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście – Północ i skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko pisarzowi.

Przypomnijmy, że chodzi o wpis Jakuba Żulczyka w mediach społecznościowych, który zamieścił po wyborach prezydenckich w USA.  W poście, pisarz nazwał prezydenta Andrzeja Dudę „debilem”.

Do sprawy odniósł się już Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro tłumacząc, że podobne postępowania były już prowadzone zarówno za czasów Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego, Bronisława Komorowskiego i prowadzone jest tak samo teraz.  „Po prostu jest taki przepis. Proszę nie mieć pretensji do prokuratora, którego wiąże zasada legalizmu” – powiedział Zbigniew Ziobro

Sprawą jednak bardzo zainteresowały zagraniczne media takie jak The Guardian, BBC News, Al Jazeera czy czeski iDNES.

 


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c