Centrum nie dla ubogich kierowców

Rząd przygotowuje ustawę według której po centrum dużych miast będą mogły poruszać się tylko nowe samochody, spełniające najsurowsze kryteria norm emisji spalin.

Podobne obostrzenia wprowadziły też m.in. Berlin i Londyn. W Paryżu zabroniona będzie jazda samochodami starszymi niż 18 lat, a później stopniowe zaostrzanie tego wymogu.

Możemy się śmiać, ale rządzący wzięli sobie do serca najnowszy raport NIK. Według niego co roku na choroby związane z zanieczyszczonym powietrzem umiera 45 000 Polaków. Warszawa jest drugim po Krakowie najbardziej zanieczyszczonym spalinami miastem w Polsce. Znajduje się też w niechlubnej czołówce Europy.

Plakietkę dostaną więc samochody, które spełnią normę Euro 4 (wprowadzoną w styczniu 2005 roku) lub Euro 5 (która weszła w życie we wrześniu 2009 roku). Oznacza to, że do Centrum Stolicy oraz wszystkich dużych miast w Polsce, auta starsze niż 10 lat nie wjechałyby.

Jeżeli posłowie zbiorą wystarczającą liczbę podpisów pod wnioskiem, w ciągu miesiąca trafi on do Marszałka Sejmu.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.