Ceny kawy pójdą drastycznie w górę! Powodem… niewolnictwo

Ceny kawy pójdą drastycznie w górę. W polskich sklepach są jeszcze zapasy produktu i dlatego płacimy starą cenę. Niedługo się to jednak zmieni. Na europejskich rynkach kawa jest już dużo droższa.

Fot. Pixabay

Czynników drożejącej kawy jest wiele. Jednym z nich jest wyższy popyt w Chinach.

Głównym problemem są jednak mniejsze zbiory w Brazylii, jednym z największych plantatorów kawy na świecie. Jak podaje portal Reuters, duże firmy przyłapały jednak współpracujących plantatorów na pseudoniewolnictwie w związku z czym zerwały umowę.

Okazuje się, że plantatorów którzy skłaniali do pracy w skrajnie trudnych warunkach za bardzo małe pieniądze, bez prawa do ubezpieczenia, jest dużo więcej. Na najnowszej „czarnej liście” Starbucksa z sierpnia jest 190 brazylijskich firm, które korzystały z pracy niewolników – podaje Reuters.

Z tego typu uzależnienia finansowego trudno się wyrwać, ponieważ bezrobocie jest duże, a pracownicy, którzy nie mają nawet na bilet pracują niemal za miskę ryżu.

Firmy dostały kary, a pracownicy dostali pomoc, Jednek problem istnieje nadal, a zbiory kawy są mniejsze. Prognozuje się dalsze wzrosty sięgające kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt procent. Odczujemy ja dopiero wtedy, kiedy w sklepach i u dostawców skończą się zapasy dotychczasowej kawy.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c