Chcą ocalić dwa XIX-wieczne zbiorniki gazu nazywane są „Wolskim Koloseum”

Unikatowe na skalę Europejską, zabytkowe rotundy na Woli popadają w ruinę. Dwa XIX-wieczne zbiorniki gazu nazywane są „Wolskim Koloseum”. W niezłym stanie przetrwały II wojnę światową, wydaje się jednak, że dziś nikogo już nie obchodzą. Stoją puste, porośnięte w niektórych miejscach drzewkami, ogrodzone obskurnym, rozpadającym się płotem. W zasadzie nie funkcjonują w pamięci Warszawiaków.

By Wojsyl z polskojęzycznej Wikipedii, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8379740

By Wojsyl z polskojęzycznej Wikipedii, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8379740

Czasem tylko ktoś wedrze się do środka by zrobić zdjęcie zachwycajcej konstrukcji, czasem dotrze wycieczka.. Na terenie stoją też przepiękne, zabytkowe pastorały. Zbiorniki podobne do tych wolskich są tylko w Wiedniu. Tyle, że tam zostały zrewitalizowane i przerobione na imponujący zespół kulturalno-handlowy.

Jeszcze w latach 90. planowano w dawnych zbiornikach gazu urządzić Muzeum Powstania Warszawskiego. Jednak władze miasta oddały je za symboliczną złotówkę kombatanckiej fundacji. Pomysł upadł, a fundacja odsprzedała rotundy prywatnemu inwestorowi. Biznesmen podono miał mieć wielkie plany, ale do dziś nic z nich nie wyszo..

Czas się o nie upomnieć! W sobotę 9 kwietnia, o godz. 13.00, miłośnicy wolskich zabytków organizują happening. Spotykamy się na skwerze Alojzego Paweka (przed zbiornikami). Zapraszamy wszystkich, którzy mają w sercu Wolę i Warszawę. Chcemy przypomnieć, że ceglane rotundy, które mogłyby przyciągać turystów, rozpadają się. Miasto nie powinno bezczynnie patrzeć, jak właściciel zaniedbuje to miejsce.

W tym roku Wola obchodzi swoje stulecie. Tym bardziej smutno, kiedy dzielnica bezmyślnie traci kolejne zabytki, określające jej dawny przemyłsowy charakter. Niedawno deweloper zburzył halę dawnej fabryki Franaszka, choć była wpisana do ewidencji zabytków. Nie pozwólmy, by unikatowe rotundy spotkał ten sam los. Zorganizujmy tam społeczne obchody stulecia Woli!

Happening „Ratujmy wolskie Koloseum!”, sobota, 9 kwietnia 2016, godz. 13, Skwer Alojzego Paweka

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]