Ciężki sprzęt wyburza Universam. Rozbiórka postępuje bardzo szybko [ZDJĘCIA]

Nie minął nawet dzień od wjechania ciężkiego sprzętu na plac budowy nowego Universamu, a znaczna część budynku już została wyburzona. Zobaczcie, jak wygląda teraz najstarsze centrum handlowe Grochowa.

Fot. Warszawa w Pigułce

Fot. Warszawa w Pigułce

Budynek Universamu „Grochów” został oddany do użytkowania w 1977 roku. Zaprojektowany jedynie na 25 lat użytkowania technicznego, był pierwszym w stolicy dzielnicowym centrum handlowo-usługowym skupionym pod jednym dachem. Znakiem rozpoznawczym budynku był neon, jako jedyny w Polsce posiadający cudzysłów – wyraz „Grochów”. Wraz z upływem 25-letniej „gwarancji” sukcesywnie pogarszał się stan techniczny budynku, który został wybudowany ze złej jakości materiałów. Brak funduszy na wykonywanie prac adaptacyjnych i remontów sprawiły, że obecnie jego stan jest katastrofalny. Zarząd WSS Społem, właściciel budynku, przeanalizował możliwość wykonania generalnego remontu obiektu jednak koszty modernizacji przekraczającym możliwości ekonomiczne właściciela i są absolutnie nieefektywnym finansowo.

Fot. Warszawa w Pigułce

„Nowy Universam” to dwie, 17-piętrowe, bliźniacze wieże o wysokości ok. 60 metrów połączone ze sobą 9-piętrową, częścią zasadniczą o wysokości 36 metrów. Projekt przewiduje 440 mieszkań oraz 630 miejsc parkingowych: 470 dla mieszkańców oraz 160 ogólnodostępnych. W nowym Universamie znajdzie się także miejsce dla dwóch dotychczasowych neonów oraz fontanny, ochrzczonej przez mieszkańców mianem „panienki”. Trzeci neon trafi do muzeum neonów. Do czasu pełnego uruchomienia sklepu, Społem przeniesie swoją działalność spożywczą na ul. Zagójską oraz przemysłową na ul. Suchodolską. Jak podkreślił Bogusław Różycki, prezes Społem Praga-Południe, w samym tylko obiekcie pracuje ok. 100 osób. Firma nie chce pozbawiać ich zatrudnienia.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c