Cmentarz którego już nie ma

„Posuwając się nią [ulicą Grochowską – przyp. autor] ciągle, spotykamy po prawej ręce, na łąkach ku Saskiej Kępie spływających gładką płaszczyzną, niewielki oryginalny cmentarzyk, t.z. starowierców otoczony murem.” – Ilustrowany przewodnik po Warszawie : wraz z treściwym opisem okolic miasta, Warszawa 1893, s. 247.

cmentarz_starowiercow_grochowska_307

Cmentarz Staroobrzędowców w 1948 roku. Fot. Leonard Sempoliński

Jeszcze niedawno przy jednej z arterii Warszawy istniał cmentarz. Dziś nie ma po nim śladu, a o jego istnieniu wiedzą tylko miejscowi. Chodzi o cmentarz staroobrzędowców na warszawskim Kamionku, przy ulicy Grochowskiej 307.

Nekropolia została założona w czasie Powstania Listopadowego. Chowano tu rosyjskich kirasjerów, poległych w bitwie o Olszynkę Grochowską. Następnie, do drugiej połowy XIX wieku nie było tam pochówków. Cmentarz stał się ponownie czynny w latach 80. XIX wieku, Chowano tu Rosjan z rodzin kupieckich zamieszkałych w Warszawie, będących staroobrzędowcami.

W latach 20. XX wieku coraz częściej zaczęto chować wiernych z tych wspólnot na cmentarzu prawosławnym na Woli i cmentarz na Kamionku stopniowo wyszedł z użytku. W 1961 nakropię zamknięto. W 1970 zostało rozebrane ogrodzenie, a nagrobki przeniesiono na Cmentarz Wolski. Współcześnie miejsce to nie jest zagospodarowane. Znajduje się tam miejski skwer. W miejscu bramy przez wiele lat działała kwiaciarnia, dziś mieści się tam wulkanizacja. Poniższe zdjęcie prezentuje to miejsce w 2014 roku.

Miejsce cmentarza współcześnie/ fot. Google Street View

Miejsce cmentarza współcześnie/ Fot. Google Street View

Kamienice, które widoczne są w tle Sempolińskiego współcześnie (Grochowska 290). Fot. Google Street View

Kamienice, które widoczne są w tle zdjęcia Sempolińskiego współcześnie (Grochowska 290). Fot. Google Street View

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]