Co tak naprawdę oznacza skrót GODZINA „W”?

Alarm do rąk własnych Komendantom Obwodów. Dnia 31.7. godz. 19. Nakazuję W dnia 1.8. godzina 17.00. Adres m. p. Okręgu: Jasna 22 m. 20 czynny od godziny W. Otrzymanie rozkazu natychmiast kwitować. (-) „X” – pisał w rozkazie wydanym 31 lipca, pułkownik Antoni Chruściel „Monter”. Co jednak tak naprawdę oznacza Godzina „W”?

Godzina W. Fot. Stefan Bałuk – Jerzy Piorkowski (1957) Miasto Nieujarzmione / Wikipedia

Godzina „W” to inaczej Godzina Wystąpienia lub Godzina Wybuchu. Powstanie wybuchło o 17.00. Przed i w czasie wojny, podobnie, jak teraz godzina 17.00 była czasem powrotu ludzi z pracy, a więc wzmożonego ruchu na ulicach. Miało to ułatwić Powstańcom wtopienie się w tłum. Ponadto, dostępne było jeszcze światło dzienne, co miało znacznie ułatwić walkę i element zaskoczenia, ponieważ Niemcy nie spodziewali się ataku o tej godzinie.

Niestety, plan nie do końca się udał. Pierwsze strzały padły już o godz. 13.50 na Żoliborzu. Na miejsce przybył niemiecki czołg z karabinem maszynowym, który o godz. 15.30 zaskoczył Powstańców pobierających broń z kotłowni WSM i spowodował liczne straty. To zaalarmowało Niemców z pozostałych okręgów.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl