CZD dopuściło leczenie medyczną marihuaną

Komisja Bioetyki w Centrum Zdrowia Dziecka zezwoliła na wykorzystywanie marihuany w celach medycznych. Chodzi o konkretny preparat dopuszczony do użytku w innych krajach.

Konopie indyjskie. Fot. Aleksander Sowa / wikimedia.org

Konopie indyjskie. Fot. Aleksander Sowa / wikimedia.org

„Uprzejmie informuję, że za zgodą Komisji Bioetycznej rozpoczął się eksperyment medyczny w zakresie leczenia lekoopornej padaczki lekiem zawierającym tzw. medyczną marihuanę.” – napisała w oświadczeniu Dr hab.n.med. Małgorzta Syczewska, Dyrektor IPCZD – „Eksperyment trwać będzie trzy miesiące, obejmie 15 pacjentów, zakwalifikowanych do badania. Po tym czasie i po uzyskaniu precyzyjnych informacji dotyczących efektów jej stosowania u wszystkich pacjentów, badanie zostanie podsumowane. W zależności od jego efektów — a więc skuteczności prowadzonej terapii — podjęta zostanie decyzja o ewentualnym wprowadzeniu, bądź też nie tego rodzaju leczenia do terapii lekoopornej padaczki.”

We wrześniu 2014 roku po podaniu dziecku leku zawierającą medyczną marihuanę, rozgorzała dyskusja nad legalizacją oleju z tej rośliny do leczenia szerokiego spektrum chorób. Zarówno według lekarzy, jak i matki chłopca efekt był zdumiewający. Przed podaniem leku ataki padaczkowe występowały nawet kilka razy dziennie i utrudniały normalne funkcjonowanie. Po zastosowaniu nowej metody leczenia ataki zdarzają się sporadycznie.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.