Cztery ofiary mrozów z Warszawy i okolic. Policja radzi, jak pomóc

W Warszawie na ulicy Brackiej jedna osoba zamarzła w zaparkowanym samochodzie. Trzy kolejne pochodzą z podwarszawskich powiatów. Noclegownie i schroniska są przepełnione, a policja radzi, jak pomóc do przyjazdy ratunku.

Fot. KSP

Fot. KSP

Algorytm postępowania w przypadku hipotermii

  1. Sprawdzić czy jest bezpiecznie
  2. Założyć rękawiczki (ochronne lateksowe)
  3. Ocenić stan ogólny poszkodowanego (sprawdzić przytomność i oddech)
  4. Wezwać pogotowie
  5. Zabezpieczyć poszkodowanego przed dalszym wychłodzeniem:gdy jest to możliwe przenieść lub zaprowadzić poszkodowanego do ciepłego pomieszczenia , w innym przypadku starać się znaleźć miejsce osłonięte od śniegu, wiatru i deszczu, jeżeli ubranie poszkodowanego jest mokre należy jak najszybciej zdjąć je bez zbędnego poruszania poszkodowanego (np. rozcinając je), w przypadku podejrzenia odmrożenia okolic dystalnych ciała tj. uszy, nos, ręce i stopy należy rozluźnić uciskające części garderoby, które ograniczają ukrwienie, poszkodowanego należy okryć kocem lub folią izotermiczną złotą stroną do góry, dodatkowo wskazane jest okrycie szyi i głowy co zmniejszy utratę ciepła.
  6. Gdy poszkodowany jest przytomny możemy podać do picia gorące napoje (wskazane są z dużą zawartości cukru np. z sokiem malinowym). W żadnym przypadku nie podajemy alkoholu, który powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, a tym samym potęguje oziębienie organizmu.
  7. W przypadku stwierdzenia uszkodzeń skóry zabezpieczyć je suchym opatrunkiem.
  8. W przypadku , gdy osoba poszkodowana jest nieprzytomna, a ma czynności życiowe ułożyć w pozycji bezpiecznej, która zapewni swobodne oddychanie.
  9. Stale kontrolować oddech poszkodowanego.
  10. Kiedy dojdzie do zatrzymania oddechu i krążenia należy przystąpić do resuscytacji krążeniowo – oddechowej.

W żadnym przypadku NIE WOLNO:
– pocierać stóp i rąk poszkodowanego, ponieważ możemy spowodować dodatkowe uszkodzenia skóry (nie wolno również nacierać śniegiem!);
– zostawić poszkodowanego samego;
– gwałtownie poruszać poszkodowanym, ponieważ może to doprowadzić do szybkiego przemieszczenia się schłodzonej krwi w kierunku serca;


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.