Czwarta fala: na oddziałach intensywnej terapii pełno tych ludzi

Przy poprzednich falach na oddziałach intensywnej terapii leczyły się głównie osoby starsze. Teraz sytuacja jest inna.

Fot. Shutterstock

Przyczyną tego stanu jest wariant delta, który odpowiada już za ponad 90 proc. zakażeń, a także akcja szczepień. Wśród osób starszych jest więcej osób zaszczepionych niż wśród młodych.

Obecnie na oddziałach intensywnej terapii dominują młodzi, na ogół zdrowi ludzie, bez chorób towarzyszących. Covid-19 dokonuje straszliwych spustoszeń w ich płucach i jedyną nadzieją pozostaje respirator.

Prof. Mirosław Czuczwar, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii SPSK1 w Lublinie przekazał w rozmowie z PAP, że pacjenci z Covid-19 są w tej chwili grupą dominująca na oddziałach intensywnej terapii. – Są to niezaszczepieni, młodzi ludzie. Średnia wieku obniżyła się do 40 lat. W tej chwili leczymy np. 23-letniego mężczyznę bez żadnych chorób towarzyszących – podkreślił specjalista.

Liczba osób zakażonych koronawirusem stale się powiększa. W ciągu ostatniej doby przebadano 42,3 tys. osób. Potwierdzono 917 nowych przypadków. Zajętych jest obecnie 1312 łózek dla chorych. 147 osób leży pod respiratorem.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c