Czy maseczki rzeczywiście chronią przed zakażeniem? Są nowe wyniki badań

Niemiecki instytut Maxa Plancka opublikował wyniki badań dotyczące zakażeń koronawirusem. W badaniach uwzględniono różne scenariusze.

Fot. Warszawa w Pigułce

Zespół kierowany przez Eberharda Bodenschatza, dyrektora instytutu Maxa Plancka, opublikował wyniki badań w naukowym czasopiśmie „Proceedings of the US National Academy of Sciences”.

Badano możliwości zakażenia bez żadnej ochrony, a także z użyciem maseczki chirurgicznej i maseczki typu FFP2. Scenariusz zakładał, że osoba zdrowa i chora siedzą od siebie w odległości około 3 metrów w zamkniętym pomieszczeniu przez 20 minut.

W przypadku braku jakiejkolwiek ochrony ryzyko zakażenia wynosi 90 proc. Użycie maseczek chirurgicznych przez uczestników spotkania, minimalizuje ryzyko do 10 proc. Warunkiem jest ich prawidłowe użycie, czyli ścisłe przyleganie maseczki do nosa i reszty twarzy. Użycie maseczek typu FFP2 minimalizuje ryzyko zakażenia do 0,1 proc. Naukowcy dodają, że ryzyko jest jeszcze mniejsze w przypadku osób zaszczepionych.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c