Czy nowe święto będzie dniem wolnym od pracy?

Prezydent Andrzej Duda złożyć ma projektu ustawy w sprawie nowego święta państwowego.

Fot. Warszawa w Pigułce

Nowe święto ma upamiętniać powstanie Wielkopolskie. To ważny zryw nie tylko ze względu na Wielkopolskę, ale cały kraj. Dzięki niemu udało się wyzwolić całą Wielkopolskę, a następnie, po podpisaniu traktatu wersalskiego, przyłączyć do Polski.

Pomysł ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym jest inicjatywą Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Fundacji Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej (IPN), Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski.

Pomysłodawcom udało się uzbierać 4 tys. podpisów tradycyjnych oraz ponad 3 tys. podpisów przez sieć. Ministrowie z Kancelarii Prezydent mieli obiecać, że jeśli uda się uzbierać głosy ponad podziałami, to Prezydent wystąpi z inicjatywą ustawodawczą.

Mimo, że 27 grudnia przypada tuż po świętach Bożego Narodzenia najprawdopodobniej nie będzie to dzień wolny od pracy. W projekcie, jaki trafił na biurko prezydenta jest informacja, że ma to być normalny dzień pracujący. Obecnie wolnych jest łącznie trzynaście dni w roku, w tym tylko trzy z nich to święta państwowe. Są to 1 maja, 3 maja (Święto Narodowe Trzeciego Maja zwane potocznie świętem konstytucji 3 maja) oraz 11 listopada (Narodowe Święto Niepodległości).


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c