Dąb Mieszko płonął drugi raz! Miasto zabiera głos

W nocy, z 16 na 17 czerwca miał miejsce pożar dębu Mieszko – ursynowskiego pomnika przyrody, który jest najstarszym dębem szypułkowym na Mazowszu (ok. 600 lat). Przed południem, w poniedziałek, 17 czerwca część drzewa ponownie zaczęła płonąć” – pisze Kamil Dąbrowa, Rzecznik Stołecznego Ratusza.

„Strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 17 PSP w Warszawie dogaszali ogień. W celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców, ul. Nowoursynowska, przy której znajduje się pomnik, została zamknięta, całkowicie wyłączona z ruchu. Okoliczności rozpoczęcia pożaru są nieznane.

Po wstępnej analizie specjalistów z Biura Ochrony Środowiska wynika, że ulistniona część drzewa w większości uchroniła się przed płomieniami, natomiast najbardziej spalona jest strona martwa. Miejscy specjaliści czekają na całkowite dogaszenie drzewa, aby sporządzić protokół ze zdarzenia.

Do pomocy zostali poproszeni eksperci z wrocławskiego Instytutu Drzewa, którzy jeszcze dziś przeprowadzą diagnozę. Na podstawie wskazówek dendrologów miasto podejmie kolejne działania. Pierwsze decyzje o zabezpieczeniu rośliny zapadną jeszcze przed 20 czerwca. Biuro Ochrony Środowiska m.st. Warszawy, które opiekuje się pomnikami przyrody w mieście, złoży w imieniu prezydenta stolicy zawiadomienie na policję podejrzeniu przestępstw”.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.