Dokonali Rzezi Woli, upamiętniono ich na muralu w Łomiankach! Fatalny błąd!

Fatalny błąd urzędników i nieznajomość historii! „Patriotyczny mural” przedstawia 336 Dywizję Grenadierów SS „Dirlewanger” składającą się z niemieckich kryminalistów, Rosjan i Ukraińców. Istnieją  relacje mówiące, iż celem zaoszczędzenia amunicji esesmani z pułku Dirlewangera roztrzaskiwali sierotom głowy kolbami karabinowymi. To oni odpowiedzialni byli za Rzeż Woli. 

Fot. Wikipedia/ Dirlewangerowcy podczas walk na ul. Focha w Warszawie

336 Dywizja Grenadierów SS „Dirlewanger” to jednostka Waffen-SS złożona przede wszystkim z kryminalistów rekrutowanych w niemieckich więzieniach i obozach koncentracyjnych, dowodzona przez dr. Oskara Dirlewangera. Dokonała ona niezliczonych zbrodni wojennych na tyłach frontu wschodniego podczas drugiej wojny światowej, odznaczając się wyjątkowym okrucieństwem,

Gdy w sierpniu 1944 wybuchło powstanie warszawskie, do jego tłumienia skierowano między innymi kryminalistów Dirlewangera, przydzielonych do zgrupowania policyjnego Heinza Reinefartha. Do Warszawy dotarli oni 4 sierpnia. Brygada została podzielona na dwa bataliony (Kampfgruppe Meyer i Steinhauer, nazwane od nazwisk oficerów nimi dowodzących). Z ich udziałem dokonano rzezi Woli, której ofiarą padło blisko 65 tys. warszawiaków. Ludzie Dirlewangera z bezprzykładnym okrucieństwem mordowali mieszkańców dzielnicy – mężczyzn, kobiety, dzieci, pacjentów wolskich szpitali – jak również dopuszczali się gwałtów i grabieży na ogromną skalę. W kolejnych dniach powstania dirlewangerowcy mordowali też rannych powstańców w szpitalach na Starym Mieście oraz brali udział w masakrach i gwałtach na Powiślu i Górnym Czerniakowie. W czasie walk na Woli między 5 a 7 sierpnia 356-osobowy oddział Meyera atakował w kierunku Ogrodu Saskiego i Pałacu Brühla, posuwając się zaledwie o 400 metrów, kosztem 310 zabitych i zaginionych.

„Na wniosek Zarządu Osiedla Powstańców, przy wsparciu burmistrza, na murze u zbiegu ulic: Jedności Robotniczej i Warszawskiej powstał niecodzienny mural. Pomysł i realizacja podobają się naszym mieszkańcom. Mural – zgodnie z nazwą osiedla – swoją tematyką nawiązuje do wydarzeń z czasów Powstania Warszawskiego.” – czytamy na stronie urzędu miasta w Łomiankach.

Fot. http://www.lomianki.pl/

Fot. http://www.lomianki.pl/

Coś Wam to przypomina? My pozostawimy to bez komentarza…

 

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]