Dom samotnej matki „Bajka” został zamknięty i wyburzony. Wszystkim mieszkańcom zapewniono lokale

Pierwotnie Stowarzyszenie Monar Centrum Samotnych Matek z Dziećmi „Bajka” mieściło się w sześciu barakach. Oficjalnie przestało funkcjonować w 2009 roku. Pięć budynków zostało wyburzonych, jeden pozostał. Jego stan techniczny stale się pogarszał, aż w końcu nadawał się do rozbiórki. Pomimo to, do sierpnia w podupadającym obiekcie nadal zamieszkiwały rodziny.

"Bajka" podczas rozbiórki. Fot. UM Warszawa

„Bajka” podczas rozbiórki. Fot. UM Warszawa

Działania zmierzające do pomocy osobom przebywającym w „Bajce” rozpoczęły się w październiku 2015 r. kiedy sprawą „Bajki” zajęła się Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia Rady Dzielnicy Białołęka. W lutym 2016 r. temat rozpatrywali również radni m.st. Warszawy. W maju  2016 r. rozpoczęły się spotkania grupy roboczej zwołanej przez stołeczny ratusz pod kierownictwem dyrektora Biura Pomocy i Projektów Społecznych, w skład której weszli przedstawiciele: Zarządu Dzielnicy Białołęka, Urzędu Miasta oraz Dzielnicy. W efekcie działań grupy udało się zapewnić mieszkania socjalne i komunalne dla ośmiu rodzin, a tym samym odmienić los 22 osobom w tym dziesięciorga dzieci.

Mieszkania wskazane przez miasto znajdują się na Białołęce, Pradze-Południe, Pradze- Północ i na Woli. Dla wielu osób przeprowadzka to szansa na nowy, lepszy początek, ale i wzięcie pełnej odpowiedzialności za samodzielne życie. W akcję włączyła się powstająca na Białołęce Galeria Północna, która pomogła w przeprowadzce rodzin i ich dobytku poprzez sfinansowanie transportu dla wszystkich mieszkańców „Bajki”. Cieszy takie zaangażowanie białołęckiego biznesu, który coraz częściej jest po prostu dobrym sąsiadem.

Pod koniec sierpnia rozpoczęło się sprzątanie i rozbiórka budynku, które zakończyły 20 – letni byt dawnego Centrum Samotnych Matek z Dziećmi Monar – Markot „Bajka”.
W sąsiedztwie dawnej „Bajki” znajduje się legalnie działający Ośrodek Wsparcia dla Kobiet z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży „Etezja”, gdzie mieszkanki objęte są opieką psychologiczną, prawną, socjalną, trenera budżetowego itp. Ponadto ośrodek mieści salę zabaw, bibliotekę, salę warsztatową i plac zabaw.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c