Drogi dla rowerów już nie tylko dla rowerów? Wjadą tam wrotkarze, skejterzy i hulajnogi

Warszawa ścieżkami rowerowymi stoi. Według danych z końca zeszłego roku stolica może pochwalić się 457 km takich tras. Już niedługo cykliści mogą jednak nie być na nich sami. Do konsultacji trafił właśnie projekt nowelizacji Prawa o Ruchu Drogowym, który dopuszcza do ruchu na DDR-ach także „urządzenie transportu drogowego”. Co to takiego? Np. hulajnoga.

Fot. ZDM / Miasta dla rowerów

Fot. ZDM / Miasta dla rowerów

W nowelizacji zawarta jest definicja „urządzenia transportu drogowego”. To „urządzenie konstrukcyjnie przeznaczone do poruszania się pieszych, napędzane siłą mięśni lub za pomocą silnika elektrycznego, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, o szerokości nieprzekraczającej w ruchu 0,9 m.” Obecnie korzystanie ze ścieżki rowerowej przez np. rolkarzy skutkuje mandatem w wysokości 50 zł. Po nowelizacji będzie to możliwe. Mało tego, prawo wymaga od rowerzystów poruszania się po ścieżce o ile istnieje taka możliwość. Po nowelizacji to samo może dotyczyć „urządzeń transportu drogowego”, a więc deskorolek, rolek czy hulajnóg.

Jak zaznacza stowarzyszenie miastadlarowerów.pl: „Zaciera to podstawową różnicę między kategorią kierujących pojazdami (np. rowerzystami i kierowcami) i kategorią pieszych. Kierujących obowiązuje szereg obostrzeń. Piesi natomiast nie muszą stosować się do wielu znaków drogowych i mogą po drogach poruszać się pod wpływem alkoholu, bez oświetlenia i lewą stroną (nie obowiązuje ich ruch prawostronny). W przypadku „hybrydowych pieszych” może to stanowić ogromny problem. Proponowany przepis może stanowić poważne zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach dla rowerów i w strefach zamieszkania”.

Stowarzyszenie przesłało swoją opinię w formie pisma do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c