Dwie osoby z Odrą w Warszawie. Sanepid zdradza kim są

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie przedstawia aktualne informacje dt. działań epidemiologicznych związanych z wystąpieniem zachorowań na odrę na Mazowszu: od 31 października do 3 listopada br. zgłoszono łącznie 17 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na Mazowszu. 

Fot. Pixabay

PWIS w Warszawie ponadto informuje, na podstawie informacji przekazywanych od powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych, prowadzących dochodzenie epidemiologiczne, że objawy kliniczne, które wystąpiły u osób chorych powoli ustępują.

POWIAT PRUSZKOWSKI:

W powiecie pruszkowskim 9 potwierdzonych przypadków zachorowań na odrę, 7 przypadków – trwa oczekiwanie na potwierdzenie wirusologiczne wystąpienia odry. Objawy kliniczne wskazują na wystąpienie tej choroby zakaźnej.

Szesnaste zgłoszenie w powiecie pruszkowskim dt. podejrzenia wystąpienia zachorowania na odrę u rocznego dziecka polskiego pochodzenia, które nadal przebywa w szpitalu w Warszawie na ul. Żwirki i Wigury. Z uwagi na fakt przebywania dziecka w szpitalu na terenie miasta stołecznego Warszawy, przypadek został odnotowany we wczorajszym meldunku epidemiologicznym PPIS w m.st. Warszawie, o którym informowaliśmy w komunikacie nt. odry w stolicy.

Dziecko pochodzi z Pruszkowa. Było nie szczepione, przebywa na oddziale obserwacyjno-zakaźnym. Dziecko miało kontakt z innymi osobami w żłobku w Pruszkowie. Zebrany wywiad środowiskowy w dniu 3 listopada na razie stwierdza brak zachorowań i podejrzeń zachorowań u dzieci uczęszczających do tego żłobka

M.ST. WARSZAWA:

Drugi zgłoszony na terenie Warszawy przypadek dotyczy zachorowania na odrę 36-letniego mężczyzny, obywatela Ukrainy, który jeszcze przed rozpoznaniem u niego tej choroby zakaźnej przebywał w Szpitalu Czerniakowskim na ul. Stępińskiej, a następnie został przewieziony do Szpitala Zakaźnego na ul. Wolskiej. Stan zdrowia pacjenta jest dobry.

Osoby z bezpośredniego kontaktu zostały objęte nadzorem epidemiologicznym w dniu 2 listopada.

3 listopada trwały czynności związane z ustaleniem osób z najbliższego otoczenia domowego chorego. Pracownicy PSSE w m.st. Warszawie prowadzili rozpoznanie nt szczepień, jakie posiadały osoby z kontaktu z chorym.

Szpital Czerniakowski odebrał w dniu 2 listopada 44 dawki szczepionki MMR dla personelu, który miał kontakt z pacjentem. Zostało również wydane 30 szczepionek dla szpitala na ul. Żwirki i Wigury.

PPIS w m.st. Warszawie jest przygotowany do zorganizowania szczepień ochronnych dla obywateli ukraińskich, którzy mieli kontakt z chorym pacjentem i nie posiadają szczepienia przeciw odrze w najbliższym punkcie ich aktualnego miejsca zamieszkania.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]