Dzieci dręczone w szpitalu? Zmuszane do noszenia pasiastych piżam. Karane za objawy choroby?

Na portalu Onet.pl ukazał się reportaż Janusza Schwertnera. „Piżamki” to opis dramatu młodych pacjentów, którzy przebywają na oddziale leczenia nerwic Szpitala Mazowieckiego w Garwolinie. W tekście dowiadujemy się, że dzieci, które cierpią m.in. na depresję czy zaburzenia osobowości, są karane przez personel placówki za, co szokujące, objawy chorób. Czy zabrakło zwykłej ludzkiej empatii? Czy w miejscu, gdzie miały otrzymywać pomoc, dzieci były dręczone w sposób wyrafinowany przez personel, który powinien był im pomóc?

Fot. Pixabay

Z reportażu wynika, że personel oddziału garwolińskiego szpitala stosował system kar, który składa się z szeregu upokarzających czynności.

Co szokujące dzieci nie były karane za niesubordynację, ale także za objawy choroby. Z reportażu wynika, że pielęgniarki pozbawiają dzieci ubrań, zostawiając im tylko bieliznę.

Pacjenci otrzymują tytułowe piżamki. Pasiasta piżama ma poniżać i stanowić przestrogę dla innych chorych.

Kary dotyczyły także  również wychodzenia poza teren placówki. Ukarane dzieci nie mogą iść na spacer czy bawić się na placu zabaw. Zostają odsunięte nawet od lekcji organizowanych w przyszpitalnej szkole.

„Przygląda się, jak ubrania lądują w worku na śmieci. Odzyska je dopiero, gdy minie kara. Zostaje więc bez niczego, w samych majtkach i staniku. Nakłada pasiastą piżamkę i odtąd śpi w niej, chodzi w niej, brudnej i przepoconej, przez wiele dni, na oczach innych dzieci.” –  czytamy w reportażu.

Ministerstwo Zdrowia poinfomowało, że planowane kontrole mają zostać przeprowadzone jak najszybciej. Ma za nie odpowiadać specjalista ds. psychiatrii dzieci i młodzieży. Sprawą ma się także zająć Rzecznik Praw Pacjenta.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c