Dziś 72 rocznica ,,Akcji na aptekę Wendego” batalionu Parasol. Pamiętamy

Historię opowiedział Grupom Szybciego Reagowania ObronaNarodowa.pl  Generał Janusz Brochwicz-Lewiński ps. ,,Gryf” podczas spotkania z okazji 72 rocznicy ,,Akcji na aptekę Wendego”. Przed spotkaniem, które odbyło się w mieszkaniu Pana Generała, delegacja GSR ON.pl złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą akcję na aptekę.

Fot. ObronaNarodowa.pl

Fot. ObronaNarodowa.pl

„Na zegarku dochodziła godzina 5.45. Podszedłem i zapukałem do drzwi niemieckiej apteki, która znajdowała się na Krakowskim Przedmieściu 55. Pod ubraniem miałem pistolet, w ręku trzymałem receptę. Po otwarciu drzwi przez aptekarza powiedziałem: „Mój szef ma straszne bóle i potrzebuje tych lekarstw. Tu jest recepta”. Aptekarz zabrał moją receptę i wpuścił mnie do środka. Gdy był zajęty szukaniem leków z recepty, miałem czas aby wyciągnąć broń, przystawiłem mu ją do głowy i powiedziałem „Armia Krajowa zabiera towary i niech pan nie robi głupstw, bo nie chcę zabijać rodaka”. Po opanowaniu apteki, przeciąłem kable do telefonu i wpuściłem resztę żołnierzy z batalionu ,,Parasol” do środka. Po szybkiej segregacji leków, zaczęliśmy wszystko ładować na podstawioną ciężarówkę. Około godziny 6.40 ciężarówka ruszyła z całym ładunkiem, który miał potem trafić do szpitali powstańczych”.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c