Dzisiejszej nocy spłonął 600-letni dąb Mieszko I- najstarszy pomnik przyrody w Warszawie! „Dla tak starego drzewa pożar pnia może być zabójczy.”

Strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 17 PSP w Warszawie opublikowali zdjęcia z dzisiejszej nocy. „Dzisiaj nad ranem zostaliśmy wezwani do pożaru drzewa. Niestety okazał się nim pomnik przyrody Mieszko. Dla tak starego drzewa pożar pnia może być zabójczy.” – czytamy na fan page jednostki.

Dąb Mieszko I to dąb szypułkowy, pomnik przyrody, jedno z najstarszych drzew w Polsce (ok. 600 lat). Najstarszy oraz drugi (po Upartym Mazurze) pod względem wielkości dąb szypułkowy na Mazowszu. Drzewo rosło w warszawskiej dzielnicy Ursynów, przy odcinku ul. Nowoursynowskiej przebiegającym przy Lesie Natolińskim.

Mieszko I ma ok. 600 lat. Jest najstarszym drzewem-pomnikiem przyrody w Warszawie i najstarszym dębem w województwie mazowieckim. Był wielokrotnie poddawany pracom konserwatorskim i pielęgnacyjnym

Drzewo ma wysokość 18 m. Obwód jego pnia wynosi, według różnych źródeł, 843-846 cm (na wysokości 1,3 m). Na tablicy informacyjnej umieszczonej przy dębie przez Biuro Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy widnieje informacja o obwodzie 864 cm (także na wysokości 1,3 m) i średnicy korony 10 m.

Mieszko I ma skręcony w dolnej części pień, niską o nieregularnym układzie koronę o średnicy 12 m którą w górnej części opinają stalowe linki oraz jeden z konarów podparty liczącą 5 m, stalową konstrukcją. Znajdującą się w pniu dziuplę wypełniono cegłami i cementem.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.