Dzwonią domofonem i pytają się o wydatki. Mówią, że są z GUS

Na jednej z lokalnych grup dyskusyjnych, mieszkanka Ochoty poinformowała, by uważać na osoby podające się za ankieterów z GUS. Czy Urząd organizuje ankiety chodząc po mieszkaniach?

Fot. Pixabay / Facebook

„Dzisiaj po godzinie 19 – tej zadzwonił domofon i pan bardzo miłym głosem oznajmił, że mój adres został wylosowany przez Główny Urząd Statystyczny do przeprowadzenia ankiety i w związku z tym pan chciałby mi zadać kilka pytań” – pisze internautka.

„- A jakież to pytania zamierza pan mi zadać – zapytałam.
– A na przykład jakim budżetem dysponuje miesięcznie państwa gospodarstwo domowe? Ile państwo przeznaczacie na zakupy spożywcze?
Wydało mi się podejrzane, że przedstawiciel GUS- u kołuje po domostwach i to wieczorem, no i te pytania… Odpowiedziałam więc panu, że żyjemy na poziomie niegodnym człowieka.

Czy ktoś z Was spotkał się z takim zjawiskiem? Co Wy o tym myślicie? Dla mnie to mocno podejrzane” – pyta kobieta.

Rzeczywiście takie badania są prowadzone. Najlepiej zajrzeć na stronę Głównego Urzędu Statystycznego: http://form.stat.gov.pl/BadaniaAnkietowe/2019/index.htm i zobaczyć, jak wygląda procedura badań i jak wyglądają identyfikatory ankietera z GUS. Każdy ankieter posiada legitymację służbową oraz upoważnienie do prowadzenia badań ankietowych zapisanych w Programie Badań Statystycznych Statystyki Publicznej (PBSSP) na dany rok. Wydaje się legitymację zarówno dla ankietera stałego jak i ankietera uzupełniającego.

Pamiętajmy też, że każdego urzędnika czy pracownika administracji publicznej możemy łatwo zidentyfikować, pytając się właściwy dla naszego miejsca zamieszkania urząd. Podstawowych informacji o prowadzonych aktualnie badaniach ankietowych i ankieterach statystycznych realizujących te badania można uzyskać dzwoniąc pod numery telefonów zamieszczone pod tym linkiem:
http://form.stat.gov.pl/BadaniaAnkietowe/2019/Kontakt.htm.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.