Dzwonił na 112 ponad 870 razy. Dla takich jak on wymyślono nowe przepisy. Dzisiaj weszły w życie

W niedzielę, 19 listopada weszły nowe przepisy dotyczące linii alarmowych, czyli m.in. 112, 997, 998 i 999. Nowelizacja kodeksu wykroczeń przewiduje teraz, że za umyślne i nieuzasadnione blokowanie numerów alarmowych można być skazanym na kary aresztu, ograniczenia wolności lub do 1,5 tys. zł grzywny.

Fot. Pixabay

 

Specjaliści zauważają, że to duży krok naprzód. W krajach Unii Europejskiej są już bowiem regulacje, które określają, jak postępować z telefonicznymi żartownisiami.

„W Nowym Tomyślu mężczyzna w ciągu sześciu godzin 67 razy wybierał numer 112 i 997, dezorganizując pracę dyżurnego policji i straży pożarnej. Z kolei mieszkanka Ełku zablokowała policyjną linię telefoniczną, dzwoniąc na numer 997 ponad 200 razy dziennie, mieszkaniec Skarżyska-Kamiennej zaś dezorganizował pracę służb ratowniczych, łącząc się z numerem 112 od kilku do kilkuset razy dziennie – w sumie zadzwonił na numer Centrum Powiadamiania Ratunkowego 870 razy” – pisze portal Rynekzdrowia.pl.

Żarty śmieszne dla jednych, mogą okazać się tragiczne w skutkach dla innych. Może się zdarzyć, że ktoś nie otrzyma pomocy na czas ze względu na zajętą linię.

 

Copyright © 2016-2018 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.